Bu İçeriği Paylaş
17 Mart 2014 Pazartesi

Meme kanseri 20’li yaşlara mı düşüyor?

Görüntü yöntemlerinin gelişmesi erken teşhis şansını artırıyor


Meme kanseri, her yıl dünya ülkelerinde ve Türkiye’de artış gösteriyor. Dünyada hastalık sayısının artmasına ve Türkiye’de her yıl yaklaşık 30 bin yeni hasta teşhis edilmesine rağmen, ölüm oranları gittikçe azalıyor. Uzmanlar, bunu görüntü yöntemlerinin gelişmesiyle birlikte hastalığın erken teşhis edilmesine ve buna paralel tedaviye verilen yanıtın olumlu olmasına bağlıyor.
 
Daha önce meme kanseri 50 yaş üstü kadınların hastalığı olarak görülürken, günümüzde hastaların önemli bir kısmı 30’lu, hatta 20’li yaşlarında kanserle karşılaşıyor. Sağlık Bakanlığı verilerine göre, ülkemizde meme kanseri hastalarının yüzde 20’si, 40 yaşın altında bulunuyor.
 
Hastalığın genç yaşlara inmesiyle birlikte, meme kanserinin farklı ve daha saldırgan bir biyolojik seyir gösterdiğine dikkat çeken Neolife Tıp Merkezi Genel Cerrahı Op.Dr. Hamdi Koçer. “Genç hastaların teşhis ve tedavisi, hastalığın daha az akla gelmesi nedeni ile gecikebiliyor.
Bu nedenle 20 yaşını geçen her kadının adetin bittiği dönem itibariyle kendisini muayene etmesi ve 40 yaşına kadar 2 yılda bir uzman bir doktora muayene olması oldukça önemli. Ayrıca kadınlar, 40 yaşından itibaren her yıl kontrol amaçlı mamografi çektirmeyi ihmal etmemeli.” diyor.
 
Neden erken yaşta meme kanseri görülüyor?
 
Tam olarak nedeni bilinmemekle birlikte, erken yaşlarda meme kanserinin görülmesinde beslenme ve özellikle hormonlu gıdalar gibi dış etkenler sorumlu tutuluyor. Ayrıca hareketsiz bir yaşam ve yine buna bağlı fazla kilo meme kanserini tetikleyen faktörler arasında yer alıyor. Yağlı yeme alışkanlığı ve kullanılan yağlar da genç yaşlarda kanser görülme riskini arttırıyor. Meme kanserinin erken yaşlarda görülmesinin bir diğer nedeni de; doğum kontrolü, tüp bebek, kısırlık ve adet düzenleyici olarak kullanılan östrojen içeren ilaçların az da olsa tetikleyen etken olması.
 
Hastalığın erken yaşlarda fark edilmesini görüntüleme yöntemlerinin gelişmesine bağlı olduğuna dikkat çeken Koçer, “Görüntü yöntemlerinin gelişmesine bağlı olarak meme kanseri daha erken evrelerde yakalanabiliyor. Artık günümüzde henüz milimetreler düzeyindeyken hastalığı tanıma, biyopsi yapma ve tedaviye başlama şansı var. Genç yaşlarda hastalığın artan sıklıkla görülmesi, doktorları ve kadınları meme kanserine karşı daha duyarlı olmaya zorluyor.” diyor.
 

 
Bu içerik 3505 defa okundu.
* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Üye Bilgi

  

Günün Diger Manşetleri
Çene ağrılarını hafife almayın Çene ağrılarını hafife almayın.. Çene ekleminde uzun yıllar ağrı, ses, tıkırtı ve sabah baş ağrısı çeken pek çok ..
ÇOCUKLARDA ALERJİK EGZAMA UYKUSUZLUĞA NEDEN OLABİLİR! ÇOCUKLARDA ALERJİK EGZAMA UYKUSUZLU.. Alerji, bir maddeye bireyin teması ile vücudunun anormal duyarlılık göstermesidi..
Çocuğum Hiperaktif' Deyip Geçmeyin Çocuğum Hiperaktif' Deyip Geçmeyin.. Uzman Psikolog Gani Eser Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) konu..