Bu İçeriği Paylaş
1 Haziran 2015 Pazartesi

Erkekte cinsel işlev bozukluğu diyabet habercisi olabilir

Erkekte cinsel fonksiyon bozukluğu ya da tıptaki adıyla “Erektil Disfonksiyon”, şeker veya kalp hastalığının ön belirtisi olabiliyor. Bu sorun ile doktora başvuran 100 erkekten 11’inde, o güne kadar tanısı konulmamış diyabet hastalığı görülüyor.


 Sorun 3 aydan fazla devam ediyorsa…
 
Cinsel fonksiyon bozukluğu sorunundan söz edebilmek için bir erkeğin bu sorunu en az 3-6 ay boyunca devamlı şekilde yaşaması gerekir. Peniste hiç sertleşme olmaması, sertleşmenin sürdürülememesi ve bu sorunlardan birinin en az 3 ay sürekli olarak yaşanması, bir uzmana başvurmayı ve alta yatan nedenin araştırılmasını gerektirir. Çünkü sorun, “erektil disfonksiyon” olarak kabul edilir.
 
Diyabet ve kalp hastalığı altta yatan neden olabilir
 
Erkeklerde cinsel fonksiyon bozukluklarının en önemli nedenlerinden biri diyabettir. Düzenli check up yaptırmak gibi bir alışkanlığın bulunmaması, birçok erkeğin diyabet hastası olduğunu fark etmeden yaşamını sürdürmesine yol açmaktadır. Oysa cinsel fonksiyon bozukluğu bazı kişilerde diyabet, tansiyon ve kalp hastalıklarının ön habercisi olabilir. “Erektil disfonksiyon” sorunu olan erkeklerin koroner kalp hastalığı riski %60’lara çıkmaktadır. Bunların %40’ında da damarların tıkanma riski bulunmaktadır. Yaşamı tehdit edebilen ve beraberinde çok önemli sağlık sorunlarına yol açabilen bu hastalıkların mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Erektil disfonksiyon cinsel mutluluğun önündeki en önemli engeldir ancak önemli hastalıkların da habercisi olabileceğinden mutlaka bir uzman yardımı alınmalıdır.
 
Psikolojik etkenler sorunu tetikleyebilir
 
Diyabet hastası erkeklerde damarsal ve sinir ileti sistemiyle ilgili problemler erektil disfonksiyon riskini artırır. Diyabet tanısı alan erkeklerde hastalığın ereksiyon sorununa yol açma ihtimali büyük bir kaygıyı da beraberinde getirir. Bu durum, hiçbir neden yokken diyabetli erkeğin, psikolojik nedenli olarak ereksiyon problemi yaşamasına yol açabilir. Böylece diyabet hastası bir erkekte hem fizyolojik hem de psikolojik sorunlar iç içe geçebilir.
 
Hastaya uygun tedavi seçenekleri
 
Diyabetten kaynaklanan organik sorunlara bağlı ereksiyon tedavisinde birinci seçenek ağız yoluyla alınan ilaçlardır. Ancak bu ilaçlarla tedavi edilen erektil disfonksiyonun kendisi değil, belirtisidir. Yani ilaçlar, diyabetin neden olduğu problemin altında yatan damarsal ve sinirsel faktörleri tedavi etmez. Eğer ağız yoluyla alınan ilaçlar yetersiz kalırsa ikinci basamak tedaviye geçilir. Bu da iğne tedavisidir. Diyabet hastaları insülin enjeksiyonu gibi iğne uygulaması yapabilir. Erektil disfonksiyon sorunu olan her diyabetli hastaya hangi tedavinin uygulanacağına; kan şekeri dengesi, hastalığın tipi, süresi, kullanılan ilaçlar ve eşlik eden komplikasyonlara göre karar verilir.
 

 
Bu içerik 3744 defa okundu.
* Bu işlemi gerçekleştirebilmek için Üye Girişi yapmanız gerekli!
Yorum Yazın
 
İlgili diğer içerikler
Üye Bilgi

  

Günün Diger Manşetleri
Çene ağrılarını hafife almayın Çene ağrılarını hafife almayın.. Çene ekleminde uzun yıllar ağrı, ses, tıkırtı ve sabah baş ağrısı çeken pek çok ..
ÇOCUKLARDA ALERJİK EGZAMA UYKUSUZLUĞA NEDEN OLABİLİR! ÇOCUKLARDA ALERJİK EGZAMA UYKUSUZLU.. Alerji, bir maddeye bireyin teması ile vücudunun anormal duyarlılık göstermesidi..
Çocuğum Hiperaktif' Deyip Geçmeyin Çocuğum Hiperaktif' Deyip Geçmeyin.. Uzman Psikolog Gani Eser Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) konu..