Genel SağlıkHABERLER

ZEYTİNYAĞI İLE DENGELİ BESLENME

Zeytinyağı İle Dengeli Beslenme

TÜBİTAK Bursa Test ve Analiz Laboratuvarı’nın (BUTAL), eğitim faaliyetleri kapsamında düzenlenen “Bitkisel Yağlar ve Sorunları” konulu seminerde konuşan Uludağ Üniversitesi (U.Ü) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fikri Başoğlu, zeytinyağı üretimiyle ilgili teknik bilgiler verdi ve zeytinyağının sağlık üzerindeki etkilerinden bahsetti.

Prof. Dr. Başoğlu, zeytinyağı tüketen ülkelerde yaşayanların, diğer yağları tüketen ülkelerin vatandaşlarına göre kalp krizi geçirme riskinin yok denecek kadar az olduğunu, bunun bilimsel olarak ortaya konulduğunu anlattı. Prof. Dr. Başoğlu, mide ve onikiparmak bağırsağı ülserleri üzerinde iyileştirici, ince bağırsakta kabızlığı önleyici etkisi bulunan zeytinyağının safra kesesinde taş oluşumunu da önlediğini kaydetti. Çocukların kemik gelişimi için de zeytinyağının “olmazsa olmaz” besinlerden biri olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Başoğlu, fareler üzerinde yapılan bir araştırmanın zeytinyağının ömrü uzattığını ortaya koyduğunu öne sürdü.

“Akdeniz diyeti” olarak adlandırılan, zeytinyağı içerikli beslenmenin en iyi beslenme tarzı olduğuna işaret eden Prof. Dr. Başoğlu, “Zeytinyağı birçok özelliğiyle diğer yağlardan üstündür. Ülkemizde herşeyin bir kralı var. Yağların kralı da zeytinyağıdır. Ona kral gibi davranalım” dedi.