Genel SağlıkHABERLER

ZENGİNİN BAŞI, FAKİRİN BELİ AĞRIYOR

Sosyoekonomik düzey yükseldikçe baş ağrısı, düştükçe de bel ağrısı görülme sıklığının arttığı bildirildi.

Avrupa Ağrı Teşkilatları Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Serdar Erdine, araştırmaların, sosyoekonomik düzeye göre ağrının meydana geldiği yerlerin de değiştiğini gösterdiğini belirterek, sosyoekonomik düzey yükseldikçe baş ağrısı, düştükçe de bel ağrısı görülme sıklığının arttığını kaydetti.

Erdine, “Kişi zenginleştikçe yüklendiği sorumluluk artıyor. Daha fazla sorumluluk yüklenince vücut buna karşı bir reaksiyon vermek durumunda. Vücudun vereceği ilk reaksiyon kendini kasmak. Kendini kastığı zaman da ağrı başlar. Bu kişilerde görülen baş ağrısının yüzde 80’i, gerilim tipi baş ağrısıdır” dedi.

Sosyoekonomik düzeyi düşük olanlarda da çalışırken genellikle vücut kullanıldığını ifade eden Prof.Dr. Erdine, “Ancak beli doğru dürüst kullanmayı bilmediğimiz için aşırı yükleniyoruz. Bu nedenle de belde ağrı meydana geliyor” diye konuştu.

Bu tür baş ağrılarına yönelik olarak ağrı merkezlerinde psikologlar tarafından kas gevşetme eğitimi verildiğini anlatan Prof. Dr. Erdine, bel kullanımı konusunda da toplumun eğitilmesi gerektiğini vurguladı.

Eğitimsizlik nedeniyle birçok insanın bel fıtığından ameliyat olduğuna işaret eden Prof. Dr. Erdine, “Yine bu tür merkezlerde, bel ağrıları için düzenlenen eğitim programlarında, günlük yaşamda dikkat edilmesi gereken kurallar ve ağrıdan korunma yöntemleri anlatılıyor” dedi.