Genel SağlıkHABERLER

ZAYIFLAMAK İSTEYENLERE PATATES

Uzmanlar diyetlerde, ekmek, pilav, makarna ve çorbaya alternatif besin olarak patatesi gösteriyor.

Patatesin C vitamini içermesi nedeniyle de önemli olduğunu kaydeden uzmanlar, kilo almak isteyenlerle zayıflamak isteyenlerin patates yiyebileceğini savundular.

Patatesin ekmeğe göre daha düşük kalorili olduğunu vurgulayan Diyet Uzmanı Dr. Melek Türkmen, “25 gram bir dilim ekmekle 100 gramlık bir patates aynı besin değerine sahiptir. Daha fazla miktarda patates tüketip daha az kalori alma olanağı da var. Kilo almak için uygulanan yüksek kalori diyetlerinde rahatlıkla tüketilebilen patates, zayıflamak isteyenlerce de kullanılabilir” dedi.

Patatesin karbonhidrat içermesi nedeniyle çocuk ve büyük diabetik hastalarda ara öğünlerde kullanılabileceğini de kaydeden Diyet Uzmanı Dr. Türkmen, şunları söyledi: “Özellikle ara öğünler ve kan şekerinin kontrolünde patates ideal bir besindir. Kalp hastalıklarında ve kanserden koruyucu diyetlerde her gün tüketilebilecek yiyiceklerden biri olan patates, mide rahatsızlıklarında bazı bağırsak hastalıklarında kullanılır. Ayrıca ishal hastalarına haşlanmış patates önerilir. İçerdiği yüksek karbonhidrat oranı nedeniyle diğer sebzelere göre daha yüksek kalori içerir. 100 gram patates, 76 kalori’nin yanısıra karbonhidrat, protein, yağ, B1, B2, B6 ve C vitamini, çinko, bakır, fosfor, magnezyum ve potasyum içerir.”

Kaynak : DHA