Genel SağlıkHABERLER

ZAYIFLAMA HAPLARINA DAVA!

ABD hükümeti, kilo kaybettirici mallarla ilgili reklamların yüzde 45 – 55’inin yalan olduğu uyarısında bulundu ve bu ürünleri pazarlayan Kanadalı bir şirket hakkında kanuni işlem başlatıldığını bildirdi.

Her söylenene inanmayın

FTC’dan yapılan açıklamada, Bio Lab şirketi hakkında, zayıflatıcı ve selülitleri tedavi edici olduğu açıklanan ilaçlarda yalan reklamlarla halkı aldatmaya çalışmak suçundan dava açıldığı kaydedildi.

Açıklamada, dava mevzuu mamüllerin “Quick Slim” ve “Cellu-Fight” olduğu kaydedildi. Şirket, bu hapların herhangi bir diyet ya da egzersiz yapmaya gerek kalmadan önemli miktarda kilo kaybettireceğini ve selülitleri tedavi edeceğini iddia ediyordu. FTC, yapılan inceleme sonunda şirketin bu iddialarının gerçek olmadığının tesbit edildiğini açıkladı.

Amerikalı kuruluş, şu ana kadar, zayıflatıcı ilaç, kilo kaybettirici alet ve zayıflama merkezleri hakkında, halkı aldatmak suçlarından 93 dava açtığını bildirdi.

Şişmanlığın önemli bir sorun olduğu ABD’de, 1999 verilerine göre yetişkinlerin yüzde 61’inin fazla kilolu olduğu ifade ediliyor.