Genel SağlıkHABERLER

YÜZ GENÇLEŞTİRMEDE ESTETİK MUCİZE…

Yaş ilerledikçe yüzünüzde ortaya çıkan ve yaşlanma belirtisi olan çizgilerinizden kurtulmak artık çok kolay. Birkaç saatlik bir işlem ve ya operasyon sonrası 10-15 yıl öncesine dönebiliyor, yeni yüzünüzle aynı gün evinize gidip normal hayatınıza devam edebiliyorsunuz…

Daha canlı ve daha genç bir cilt için yapılması gerekenler ve uygulamalar hakkında bilgi veren Prof.Dr. Erol Kışlaoğlu estetik mucizelerinin küçük sırlarını anlattı…

Yüzümüz, yaşlanma belirtilerinin kendisini en çabuk gösterdiği uzvumuz. Aynı zamanda, fiziğimizin en dikkat çekici unsuru olması sebebiyle de en çok başvurulan estetik operasyonlar yüz operasyonları. Yaş ilerledikçe ortaya çıkan çizgiler kimine göre olgunluk, kimine göre ise yılların acımasız izleri olarak görülür. Ciltteki kırışıklıkların nedeni her ne kadar yaş ile ilişkilendirilse de aynı yaşta olan iki kadından birinde az, birinde çok kırışık olmasının birçok sebebi vardır. Genetik yapı, uykusuzluk, stres, alkol, sigara ve çok sık kilo değişimi cilt yapısının elastikiyetini bozarak cildin sarkmasına, kırışık bölgelerin çoğalmasına sebep olur.

Estetik cerrahinin bizlere sunduğu imkanlarla genç görünmenin artık daha kolay olduğunu açıklayan Prof.Dr. Erol Kışlaoğlu, ameliyatsız yüz gençleştirme yöntemlerini kısaca şöyle açıkladı:

“Botoks, özellikle alın ve göz çevresi kırışıklıklarının giderilmesi için son zamanların en ideal ilacıdır. İşlem 2 dakika içerisinde yapılır ve işlem sonrası aynı gün kişi normal hayatına döner. Uygulamanın kolay olmasına karşın uzman olmayan kişiler tarafından yapılması ciddi şekil bozukluklarına ve asimetrilere yol açabilir. Bu nedenle botoks işlemi uzman olan doktorlar tarafından uygulanmalıdır. Botoksun,etki mekanizması; mimik ve kırışıklığa neden olan kasların hareketlerini minimalize ederek, cilt yüzeyindeki kırışık bölgelerin düzelmesini sağlamaktır. İşlem uzman elde yapıldığında çok güvenli ve etkilidir. Altı aydan sonra ilaç etkisini yitirirerek cild eski haline döner.

Plazmajel, ameliyatsız izsiz yarım saat içine uygulanan etkili bir yöntemdir. Kişinin kendi kanınızdan özel bir yöntem ile elde edilen sıvının yüzün istenilen bölgesine ejeksiyonu ile yapılır. İşlem sonrası cilt daha dolgun daha canlı ve daha genç görünür. Plazmajel, kişinin kendi kanından elde edildiği için doğal ve sağlıklı bir işlemdir. Alerji yapma imkanı olmadığı gibi natürel bir sonuç verir.

Hazır dolgu maddeleri, özellikle yüzdeki çöküklükler ve kırışıklıklar, dudak inceliği için kullanılmaktadır. Dolgu maddelerinin uygulanması yüze sürülen anestezik bir krem ile beş dakika içinde ince bir iğne ile yapılır. Çalışan ve zamanı olmayan kişiler için öğle tatilinde yaptırılacak kadar kısa olan bu yöntem verdiği etkili sonuç ile en çok kullanılan yüz gençleştirme ameliyatları arasındadır.

Lazerli Cilt Gençleştirme, işlemi diğer yöntemlerden bir çok noktada daha avantajlıdır. Ağrısızdır ve ciltde tahriş ve kızarıklık bırakmaz. Tedavi sonrası toparlama süresi gerektirmeyen, birkaç dakika da uygulanabilen yöntem ciltteki hücreleri yenileyerek daha düzgün, daha sıkı ve genç görünen bir yüzey oluşturur.

Peeling, üst derinin soyulması ile derinin yenilenmesi ve gençleştirilmesidir. Bu yöntem ile yüzdeki kırışıklıklar, cildin erken yaşlanması, cilt kuruluğu, genişlemiş gözenekler ve cilt yorgunluğu giderilerek cilt lekeleri çatlaklar, baldırlar ve karın bölgesindeki elastikiyet kaybı gibi cilt sorunları ortadan kaldırılır. Uygulama sonrası bu bölgelerdeki cilt daha genç daha parlak ve daha elastik bir hale gelir.”

Prof.Dr. Erol Kışlaoğlu, yüz gençleştirme ameliyatlarının da yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırmak için etkili ve çok tercih edilen bir yöntem olduğunu açıklayarak, ameliyat ve sonrası hakkında şunları söyledi:

Ameliyatlı germe ve gençleştirme işlemi, yüzdeki kırışıklıklar, yüz ve boyun derisindeki sarkmalarda ve cildin yerçekiminin etkisi ile aşağıya doğru indiği yaşlanma belirtilerini düzeltmek için uygulanır. Yüz gençleştirme, cerrahinin sadece bir kısmını teşkil eder. Oysa yüz gençleştirme ; alın germe , kaş kaldırma , göz kapakları estetiği , cilt yenileme (peeling) , dudak büyütme ve doldurma gibi işlemlerin gereğine göre bir kaçını ya da hepsini kapsayabilir.

Estetik yüz cerrahisinde en son teknik Lift yani minimal girişimle sarkan yüz dokularının kulak üstündeki sağlam kemik zarına asılmasıdır. İsminden de anlaşılacağı gibi kulak önünden çok küçük bir kesi yapılarak lokal veya genel anestezi altında, sarkan dokunun, kulak üst tarafındaki sağlam kemik zarına kalıcı ve sağlam dikişlerle asılarak yapılmasıdır. Bu ameliyatla aynı zamanda boyun ve yüz bölgesine liposuctionda yapılabilir. Klasik yüz germe ameliyatına nazaran yarı zamanda ve çok daha güvenli bir teknik olan M. A. C. S, klasik yüz germede bazen rastlanan yüz sinirini zedelenmeleri en aza inmektedir. Operasyon sonrası izler kısa zamanda kaybolmakta, morluk ve şişme daha az olmaktadır. Kişi normal hayatına 10 gün gibi kısa bir süre sonra 10 – 15 yaş gençleşmiş olarak döner. Kullandığımız özel ve gizli dikiş sayesinde dikiş almaya gerek kalmıyor ve dikiş kısa bir süre sonra kendiliğinden eriyerek vücut tarafından atılıyor.

Endoskopik Yöntem ile yüz germe ameliyatı büyük kesiler ve iz olmaksızın, endoskop ile saçlı deri çizgisinin hemen arkasından 1,5 cm’ lik iki delik açılarak yapılmaktadır. Sonuçlar hem daha mükemmel hem de daha kalıcı olmaktadır. Ameliyatı yaparken hastaya değil televizyon ekranındaki dokuların 15 kere büyütülmüş şekline bakarak ameliyat yapılıyor ve böylelikle ince sinir ve damarların görülmesi ve korunması daha kolay oluyor. İnsanı 15-20 sene öncesine götüren doğal bir görüntü oluşuyor. Ayrıca bu teknik ile uygulanan küçük bir maniplasyon ile gülen yüz denen ve dudak kenarlarını devamlı tebessüm ediyormuş gibi hafif yukarı kaldırmak da mümkün oluyor. İşlem sonrası şişlik , morluk ve diğer komplikasyonlar da diğer ameliyatlara göre daha az görülür.

Endoskopik Yöntem ile yapılan bu ameliyat 2-3 saat sürmekte , hasta aynı gün veya 1 gün sonra hastahaneden çıkmaktadır . Kişi yüzünde herhangi bir kesi izi olmadığı için 4-5 gün sonra sosyal hayata döner. Bu ameliyat özellikle erken yaşlılık belirtilerini önlediği için 40’ lı yaşlarda daha çok tercih edilsede, aynı operasyon ileri yaşlarda boyun ameliyatı ile birlikte uygulanıdığında daha etkili sonuçlar alınıyor.

Boyun germe, ameliyatı genellikle yüz germe ameliyatının bir parçasıdır. Ama gerektiğinde yalnız da yapılabilir. Boyundaki duruma göre operasyon yönlendirilir. Katlanma ve kırışıklıklar için kulak arkasına germe yapılır. Eğer gıdıda yağlanma var ise Liposuction yapılır veya çene altından yapılan bir kesi ile buradaki yağlar tıraşlanabilir. Geren bantlar kesilip kısaltılarak gevşeyen boyun dokuları gerilir. Uygulama yüz germe ameliyatı ile aynı yapılır. Kişi ameliyat sonrası normal hayatına 10 gün gibi kısa bir süre sonra gençleşmiş olarak döner.

Göz torbalarının giderilmesi, hastahanede lokal anestezi + sedasyon ile 1 saatte yapılan bir operasyondur. Ödeme mani olmak için göz 1 saat kapalı tutulur. Hasta hemen evine dönebilir. Herhangi bir sargı yada pansuman söz konusu değildir. Ameliyat üst göz kapağına yapılan gizli bir dikiş ve alt göz kapağında kirpik dibinde kendiliğinden kaybolan dikişler ile sonlandırılır. Hasta iki gün sonra banyo yapar. 4 gün sonra üst göz kapağında ki dikiş alınır ancak bu süre zarfında hasta güneş gözlüğü takarak günlük hayatına devam edebilir.

Kaş kaldırma, yüzdeki yorgun ve üzgün görüntüyü yok ederek yüze gençlik ve dinçlik ifadesi verir. Uygulama Lokal anestezi ile 20 dakika içinde kaşların bir dikiş ile saçlı deri içinden çekilmesi ile yapılır. Hasta hemen evine ve işine dönebilir. Uygun vakalarda iyi sonuç verir. Hafif çekik kaş görünümü sağlanabilir. Gerektiğinde endoskop ile de yapılır.

Lipofiling işlemi Lokal anestezi ile kişini kendi vücudundan alınan yağ ve doku yüze enjekte edilmesi ile uygulanır. İçinde bolca kök hücre barındıran bu dokular yüze enjekte edildiğinde çok daha dolgun ve kırışıksız yani çok daha genç bir görünüm kazanmasını sağlar. Operasyon kişinin sadece kendi yağı ve dokusuyla çok kısa zamanda, sosyal yaşamdan hiç kopmadan, hiçbir yabancı madde vucuduna enjekte edilmeden çok genç görünürebilir. Özellikle karın bölgesinden alınan yağ dokusunun istenilen bölgeye enjeksiyonu olan lipofilling’lerde 3-4 ay sonra sadece yağın enjeksiyonuna bağlı dolgunluğun yanı sıra ciltte gençleşme de görülür. Bu gözlemler yağ hücrelerinin içinde bulunan kök hücrelerinin cilt hücresine dönüşerek o bölgedeki cildi gençleştirdiği mikroskobik çalışmalarla saptanmıştır. Son zamanlarda yapılan araştırmalar göstermiştir ki; sadece kök hücre nakline nazaran, kök hücre açısından zengin yağ uygulaması çok daha başarılıdır.

Prof. Dr. Erol KIŞLAOĞLU