YUNUSLAR, HAYAT VERECEK!

Toplumsal olaylara en hızlı şekilde müdahale ederek büyük başarılara imza atan, çalışmaları başta ABD’de düzenlenen Houston Festivali olmak üzere birçok organizasyonda yankı bulan Yunus polisler, şimdi de yeniden hayata döndürecek.

Memorial Hastanesi, Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez ve Genel Yoğun Bakım Ünitesi Sorumlusu Uz. Dr. Kadir Doğruer başkanlığında, motosikletli polis timi olan ‘Yunuslar’a, ‘Yeniden Canlandırma Sunumu’ yapılacak. ‘Yeniden Canlandırma’ ile ilgili teorik bilgilerin yanı sıra; uygulamalı bilgilerin de verileceği sunumda, polisler bir maket üzerinde hayati fonksiyonları durmuş bir kişiyi hayata döndürmek için uygulama yapacak.

Geçici olarak ya da ileri derecede durmuş yaşamsal işlevleri normale getirmek için başvurulan ‘yeniden canlandırma’ yönteminin, mutlaka eğitimini almış bir uzman tarafından yapılması gerekiyor. Motosikletli polisler bu sunuma katılarak, toplumsal olaylar üzerindeki etkin ve hızlı müdahalelerinin yanı sıra; hayat kurtarmada da aynı hız ve etkin bir rol oynayacak.

25 kişilik yunus polis ekibi için 17 Ocak Cumartesi günü Memorial Hastanesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek olan ‘Yeniden Canlandırma Sunumu’ tüm motosikletli polis timlerinin yararlanması için 1 yıl boyunca sürecek ve iki ayda bir tekrarlanacak. Sunuma katılan tüm ‘yunuslar’a toplantı katılım belgesi verilecek.

Yunus polisler:

1993 yılında kurulan ve halk tarafından ‘Yunuslar’ olarak bilinen motosikletli polis timleri, dünya genelinde sadece eskort ve trafik hizmetlerinde kullanılan motosikletli polis birimlerinden farklı olarak, asayiş hizmetleri yürütmektedir. Yunuslar, İsrail, Macaristan, Makedonya, Arnavutluk gibi birçok devlette model olarak incelenmiş ve bu ülkelerin de Motosikletli Polis Timleri kurmaları için örnek teşkil etmiştir. Motosiklet kültürünü halka aşılama başarısını gösterebilmiş olan Yunusların üniformaları Neslihan Yargıcı öncülüğünde birçok ünlü modacı tarafından uzun uğraşlar verilerek tasarlanmış; elbisedeki siyah renk devletin otoritesini, kırmızı renk ise sıcakkanlılık, sevgi ve hoşgörüyü simgelemektedir. Türkiye’de 40’a yakın şehirde kurulan Yunuslar, birçok başarılı operasyon ve icraata imza atmıştır.

Yeniden canlandırma nedir?

Kalbin çalışmasının ve/veya solunum durmasının sonucu müdahale edilmediği takdirde ölmesi kaçınılmaz kişileri yeniden hayata döndürmek için yapılması gereken acil müdahaledir. Yeniden canlandırma neden çok önemlidir ve bilinmesi gerekir?

Hastane dışı kalp durmalarından olan ölümlerin %75-80’i evde olmaktadır.

Ani kalp durmasından olan ölümlerin %95’i hasta hastaneye ulaşamadan olur. Bu durumda “yeniden canlandırma” işlemini biliyorsanız sevdiklerinizi yaşatabilme şansınız olur.

Ani kalp durmasından olan ölümler kader değildir. Ne kadar fazla insan yeniden canlandırmayı biliyorsa o kadar insan ölümden kurtulur.

PROGRAM

Tarih : 17 Ocak 2009 Cumartesi
Saat : 10.00-13.00
Yer : Memorial Hastanesi Konferans Salonu