Genel SağlıkHABERLER

YUMURTANIN DA STANDARDI VARMIŞ

Yumurta kabuğu en az 0.2 mm kalınlıkta ve kabuk yüzeyindeki kirlilik en fazla yumurtanın 8’de biri kadar olmalı.

Türk Gıda Kodeksi´nin Yumurta ve Yumurta Ürünleri Tebliği´ne göre, yumurta kabuğunun kalınlığının 0.2 milimetreden az ve kabuk yüzeyindeki kirliliğin yumurtanın 8´de birinden fazla olmaması gerekiyor…

Yumurtaların sağlıklı hayvanlardan elde edilmesini zorunlu kılan tebliğe göre, yumurta kabuğunun kalınlığının 0.2 milimetreden az ve kabuk yüzeyindeki harici madde ve leke gibi kirliliğin yumurtanın 8´debirinden fazla olmaması gerekiyor.

Konya´da kurulu Baştav Tarım Hayvancılık ve Mühendislik HizmetleriSanayi Ticaret Limited Şirketi Üretim ve Satış Müdürü Mehmet Aldemir, tebliğe göre kendine has tat, koku ve renkte olan yumurtalar üzerine, yumurtlama tarihinin yazılması gerektiğini bildirdi.

Bunların yanı sıra yumurtanın içeriğinin, tavuk başta olmak üzere üretimin sağlığı konusunda bilgi verdiğini belirten Aldemir, sarısı limon kabuğu renginde olan yumurtaların tavuğun yeteri kadar beslenmediğini gösterdiğini söyledi.

Yumurtanın en büyük özelliğinin içerdiği vitamin ve minerallerle sağlığa olan katkısı olduğunu vurgulayan Aldemir, ‘Sarısı kayısı renginde olan yumurtalar ise sağlıklı olduğu gibi gerekli tüm mineral ve vitaminleri içermektedir. Bu nedenle tüketicinin yumurta seçiminde duyarlı davranması gerekir’ diye konuştu.

Kaynak : Ekolay