YÜKSEK TANSİYON ÖLÜM SAÇIYOR

Türkiye’de yaklaşık 15 milyon kişinin yüksek tansiyon hastası olduğu belirtilerek, yüksek tansiyon hastalığının 18 yaş üzeri görülme oranı hızla artıyor

Türkiye’de yaklaşık 15 milyon kişinin yüksek tansiyon hastası olduğu belirtilerek, yüksek tansiyon hastalığının 18 yaş üzeri görülme oranının yüzde 31.4’e ulaştığı bildirildi. Sağlık Bakanlığı, vatandaşları beyin kanamaları ve ölümlere yol açan “yüksek tansiyon” konusunda uyardı. Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, yüksek tansiyonun, “Kan basıncının 140/90 mmHg’nın (14/9’un) üzerinde olması hali” olarak tanımlandığı belirtildi.

Normal değer 12

Kalp kasıldığı sırada oluşan kuvvetli basınca büyük tansiyon, kalp gevşediği sırada oluşan basınca ise küçük tansiyon adı verildiği ifade edilen açıklamada, “Normal kabul edilen kan basıncı değeri; istirahat halindeki bir yetişkinde 120/80 mmHg’dır (milimetre civa). Bir diğer deyişle, büyük tansiyon için normal değer 12, küçük tansiyon için ise 8’dir. Aslında, kan basıncı sürekli sabit kalan bir değer değil. Hareket ederken ya da heyecanlanınca biraz artabilir, uyurken ve istirahat ederken daha düşük olabilir. Bu değişimler normal. Ancak, kan basıncının sürekli olarak 140/90 mmHg’nın (14/9’un) üzerinde olması durumunda, yüksek tansiyondan bahsedilir” denildi.

Bacaklarda şişlik olur

Açıklamada, yüksek tansiyonun, genellikle ensede olan baş ağrısı, çarpıntı, çabuk yorulma, baş dönmesi, burun kanaması, yol yürüme ve merdiven çıkmada zorlanma, bazen çok sık idrara çıkma, gece uyurken uykudan kalkıp idrar yapma ve bacaklarda şişlik gibi şikayetlere yol açtığı, bazı kişilerde ise belirti vermediği vurgulandı. Tedavi edilmeyen yüksek tansiyonun, kalp krizi veya felç geçirme riskini artırdığı, kalp ve böbrek yetersizliğiyle ölümlere yol açtığı kaydedildi. Kan basıncının çok yükseldiği durumlarda, çift görme, dilde peltekleşme, yüzde veya vücutta karıncalanma olabildiği belirtilen açıklamada, “Ancak, hastaların önemli bir kısmında hiçbir belirti yoktur. Bu hastalarda yüksek tansiyon teşhisi, sadece kan basıncı ölçümüyle mümkün olabilir. Bu sebeple, yüksek tansiyon belirtileri olmasa bile herkes yılda en az birkaç defa kan basıncını ölçtürmeli” ifadelerine yer verildi.

Sigaradan uzak durun

Açıklamada, Türkiye’de bütün ölümler arasında ilk iki sırada yer alan kalp ve damar hastalıkları ile kanserin ana risk faktörü sigaranın, yüksek tansiyon için de risk faktörü olduğunun altı çizildi. Açıklamada, yüksek tansiyondan korunma konusunda; sigaradan tümüyle uzak durma, fazla kilolardan kurtulma, az yağlı ve az tuzlu beslenme, düzenli egzersiz yapma ve stresle başa çıkmayı öğrenmenin önemli bir yer tuttuğu vurgulandı.

Lezzetine bakmadan yemeğe tuz eklemeyin

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada vatandaşlara yönelik şu uyarılarda bulunuldu: “Tuz tüketimine dikkat edin. Tuz tüketimi ile yüksek tansiyon arasında yakın bir ilişki vardır. Ayrıca fazla tuz tüketimi idrarla kalsiyum atılmasını artırarak kemiklerden kalsiyum kaybına sebep olur. Tuz tüketimini azaltmak için; lezzetine bakmadan yemeklere tuz eklemeyin. Tuz içeriği düşük besinler tüketin. Sebze ve meyve tüketimini artırın. Vücut ağırlığınızı dengede tutun, fiziksel aktivitenizi artırın. Vücut ağırlığının normalden az ya da çok olması çeşitli sağlık problemlerine zemin hazırlar. Bu sebeple kilonuzu normal sınırlar içinde tutmak için yeterli ve dengeli beslenmeye özen gösterin.” Bu arada Prof. Dr. Çetin Turgan, tuz tüketiminin azaltılmasıyla ilgili olarak şu tavsiyelerde bulundu: “Bir kişi günde ortalama 8-9 gram tuz tüketebilir. Hipertansif kişiler ise günde en fazla 6 gram tuz tüketmelidir. Yaptığımız çalışma bazı yiyeceklerin gizli tuz içerdiğini ortaya çıkardı. Sanayide işlenmiş gıdalar, sucuk, pastırma, sosis, turşu, ev makarnası ve salçanın yanı sıra fast-food diye tabir edilen yiyeceklerdeki tuz oranı çok yüksek. Bu nedenle herkesin doğal beslenmeye dikkat etmesi, az tuzlu, bol lifli, kuru baklagil meyve ve sebze ağırlıklı yiyecekler tüketmesi gerekir.”