Genel SağlıkHABERLER

YEŞİL KARTLI’YA HESAP SORULACAK!

Maliye Bakanlığı, Yeşil Kart sahiplerinin banka hesapları, mal varlıkları ve geçim kaynağını izlemeye alacak. Düzenli geliri olanın kartı iptal edilecek.Hükümet, Meclis’e sunulan “torba yasa” ile yaklaşık 10 milyon kişinin kullandığı yeşil kart uygulamasını iki yıl daha ertelemeye hazırlanırken, Maliye de denetimleri artıracak. Maliye Bakanlığı, başta büyükşehirler olmak üzere yeşil kart sahiplerinin banka hesapları, mal varlıkları ve geçim kaynağını izlemeye alacak. Gayrimenkulü, lüks otomotivi, düzenli geliri olup da yeşil kart kullananların kartları iptal edilecek. Özellikle yeşil kartın yoğun kullanıldığı Doğu ve Güneydoğu Anadolu ağırlıklı olmak üzere denetimler sıkılaştırılacak. Geçtiğimiz yıl yapılan denetimlerde de binlerce kişinin yalan beyanla yeşil kart aldığı ortaya çıkmıştı. Maliye, yeşil kart sahiplerinin bankalardaki hesap hareketleri, mal varlıkları ve çalışıp çalışmadığı gibi ayrıntıları dikkate alarak çapraz sorgu yapacak. Sağlık Bakanlığı da, yeşil kart ve bunun sonucunda ortaya çıkan usuls

üz tedavi ve ilaç giderlerine yönelik denetimlerini sıklaştıracak.

UYGULAMA 2012’YE UZATILIYOR

Yoksul ve dar gelirli vatandaşa sağlık hizmeti sunan Yeşil Kart uygulaması 1 Ocak 2012’ye uzatılıyor. Hükümet ekim ayına kadar kaldırılması planan uygulamayı Sosyal Güvenlik Kurumu altyapı çalışmalarını tamamlayamadığı için 2 yıl daha uzatıyor.

Sahte karta hapis cezası

Başkasına ait yeşil kartları kullanan, bunlar üzerine kendi resmini yapıştırarak sağlık hizmetlerinden yararlananlar hakkında ise ağır cezalar öngörülüyor. “Resmi evrakta sahtecilik” suçundan 1 ile 3 yıl arasında değişen hapis cezaları öngörülüyor. Şubat 2010 tarihi itibariyle, Türkiye geneline aktif olarak kullanan yeşil kart sayısı 9 milyon 541 bin 791. Kartların bölgelere göre dağılımında yüzde 25.38 ile Doğu Anadolu Bölgesi başı çekiyor.