Genel SağlıkHABERLER

YERYÜZÜ DOKTORLARI AMELİYATLAR YAPMAK İÇİN SOMALİ’DE

Yeryüzü Doktorları’ndan oluşan 12 kişilik sağlık ekibi, Mart 2012’de Mogadişu’da Medical Park ortaklığı ile açılışını gerçekleştirdiği Şifa Hastanesi’nde ameliyatlar yapmak için Somali’ye gitti.

Bir ay boyunca Mogadişu’da bulunan Yeryüzü Doktorları Şifa Hastanesi’nde tedavi ve ameliyatlar gerçekleştirecek ekip, aynı zamanda Somalili personele de eğitimler verecek.

Yeryüzü Doktorları gönüllüsü 12 kişilik sağlık ekibi; açlık, kuraklık ve ekonomik sıkıntılara bağlı her gün başta çocuklar olmak üzere çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği Somali’de tedavi ve acil cerrahi müdahale ihtiyacı olan sivillere yardım için 17 Nisan Salı günü Mogadişu’ya gitti.

Yeryüzü Doktorları gönüllüsü sağlık ekiplerinin; Medical Park Hastaneleri ortaklığı, Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA) desteği ile Mart ayında hayata geçirdiği Şifa Hastanesi, 7 Mart – 12 Nisan 2012 tarihleri arasında; 4 bin 651 hastayı muayene ederek binlerce Somalili’ye sağlık hizmeti verdi.

Medical Park Hastaneler Grubu katkıları ile tefriş ve teçhizi yapılan “Yeryüzü Doktorları Mogadişu Şifa Hastanesi”nde önümüzdeki bir ay boyunca tedavi ve ameliyatlar gerçekleştirecek olan sağlık ekibi, ikisi genel cerrah yedi doktor, iki hemşire, bir acil durum teknisyeni, bir anastesizt ve bir laboranttan oluşuyor. Sağlık ekibi, aynı zamanda Şifa Hastanesi’nde yeni servislerinin kurulumunu ve bir dizi ameliyatı gerçekleştirirken Somalili personele eğitimler verecek.

16 Mayıs tarihine kadar Somali Şifa Hastanesi’nde görev yapacak ekipte şu isimler yer alıyor: Doç. Dr. Orhan Alimoğlu (Genel Cerrah), Uzm. Dr. Mehmet Sait Özsoy (Genel Cerrah), Uzm. Dr. Yahyahan Güney, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mursel Durmaz, Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Yusuf Birkan, Ürolog Op. Dr. Serhat Tanık, Anestezi Uzmanı Dr. Oya Ciğerli, Acil Tıp Teknisyeni Sultan Ünal, Teknik Müdür Vahit Güner, Yoğun Bakım Hemşiresi Engin Kılıç, Ameliyathane Hemşiresi Emrah Ünal ve Laborant Abdurrahman Akgün.