Genel SağlıkHABERLER

YERYÜZÜ DOKTORLARI AFRİKA’DA ÇİFTE BAYRAM YAŞATTI

Yeryüzü Doktorları’na yapılan kurban bağışları sayesinde Afrika’da açlık ve kuraklığın en çok etkilediği Kenya, DR Kongo, Somali, Nijer’de 9 bin 777 hisse kurban kesilerek yoksul insanlara dağıtıldı.

Yeryüzü Doktorları İkinci Başkanı Kerem Kınık, bağışçıların desteğiyle Afrika’da adeta çifte bayram yaşandığını söyledi.

Kurulduğu günden bu yana dünyanın birçok bölgesine gönüllü sağlık hizmeti götüren Yeryüzü Doktorları, “Afrika Yoksullukla Mücadele Programı” çerçevesinde Afrika’nın açlıktan ve kuraklıktan en çok etkilenen bölgelerine yönelik “Kurban Organizasyonu” gerçekleştirdi.

Afrika 2012 Kurban Organizasyonu, Nijer, Kongo DC, Kenya ve Somali’de 50’den fazla bölgede, 20’si Türkiye’den 150’ye yakın görevli ile Yeryüzü Doktorları’nın gözetiminde gerçekleştirildi. Yeryüzü Doktorları’na yapılan kurban bağışları sayesinde Afrika’da açlık ve kuraklığın en çok etkilediği Kenya, DR Kongo, Somali, Nijer’de 9 bin 777 hisse kurban kesilerek yoksul insanlara dağıtıldı. Yeryüzü Doktorları ekipleri Kurban organizasyonu düzenlediği bu ülkelere aynı zamanda sağlık hizmetleri ve nakdi yardım da ulaştırdı.

Nijer’e hem kurban organizasyonunu hem de sağlık hizmetleri gerçekleştirmek üzere, içinde ürolog, kadın doğum uzmanı ve genel cerrahın da bulunduğu 8 kişilik bir ekip gönderen Yeryüzü Doktorları, Tessaou Devlet Hastanesi’nde 350 dahiliye ve çocuk muayenesi, 150 jinekolojik muayene, 31 ameliyat gerçekleştirdi. Ayrıca hastanenin ilaç ve cerrahi malzeme gibi gereksinimleri de karşılandı. Başkent Niamey’e 50 km mesafedeki Tilaberi ilçesine bağlı Koryea Hausa kasabasında bulunan Yeryüzü Doktorları Beslenme ve Sağlık Merkezi’ni de ziyaret eden ekip, 400 adet ilaçlı cibinliği ailelere dağıtılmak üzere merkeze teslim etti. Yeryüzü Doktorları Kenya’da da Kurban organizasyonu yanı sıra Khatija Center yetimhanesine giderek, buraya toplam 3 ton un yardımı yaptı.

Bağışçılarının desteğiyle Afrika’da adeta çifte bayram yaşandığını belirten Yeryüzü Doktorları İkinci Başkanı Kerem Kınık, “2012 Afrika Kurban Organizasyonuyla, küresel açlık indeksinin sonlarında yer alan bu ülkelerde özellikle beslenme yetersizliği yaşayan çocuklara bir umut olmayı hedefledik. Yeryüzü Doktorları olarak Kurban organizasyonumuza katkıda bulunan herkese Afrika’da bütün bir yıl boyunca belki sadece bir kez et yiyen aileler adına en içten teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

Bölgedeki tüm kurban kesim ve dağıtımlarına Yeryüzü Doktorları temsilcilerinin nezaret ettiğini belirten Kerem Kınık, kesimlerde Diyanet İşleri Başkanlığı’nın tavsiye ettiği kurallara uyulduğunu ve kesimlerinin ardından, kurban bağışçılarına e-posta ve kısa mesaj yoluyla geri bildirim yapıldığını da vurguladı.