YENİLENEN KALP

Yenilenen Kalp
Kalbin kendi kendini yenileyebildiğine ilişkiler yeni bulgular elde edildi.

Uzmanlar, elde ettikleri sonucun gelecekte farklı tedavi yöntemlerini gündeme getirebileceğini bildirdiler.
İtalyan araştırmacıların, kalp krizinden sonra kalp kas hücrelerinin çoğaldığını geçen yıl saptamalarının ardından yapılan yeni araştırma sırasında, bir hastaya nakledilen kalpte, hastanın kendi kalp hücrelerinin yeni kaslar ve kan damarları meydana getirdiği belirlendi.

New England Journal of Medicine adlı ünlü tıp dergisinde sonuçları yer alan araştırmayı yapan Amerikalı ve İtalyan uzmanlar, kalp nakli yapılan hastanın yeni kalbinin beşte birinin hastanın kendi hücreleriyle yenilendiğini açıkladı. Erkek bir hastaya nakledilen kadın kalbinde, erkek hastanın kendi hücrelerine rastlayan uzmanlar, bunu, kalbin kendi kendini yenileyebildiğinin işareti olarak değerlendirdi.

Daha önce hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda, kalp hücrelerinin yer değiştirebildiği gözlenirken, insanlarda bu duruma ilk kez rastlandığı belirtildi.

Uzmanlar, son bulguların açıklığa kavuşturulmasıyla, kalp kaslarının yenilenmesine ilişkin etkili bir tedavi yönteminin ortaya konulabileceğine dikkat çekti.

Erkek hastalara nakledilen 8 kadın kalbi, bu kişilerin ölümünden sonra incelendi. Nakledilen kadın kalplerinde erkek Y kromozomlarını araştıran bilim adamları, kadın kalplerinde kök hücre özelliği taşıyan erkek hücrelerine rastladı. Bu hücrelerin kendi kalplerinden kan dolaşım sistemiyle nakledilen kalbe ulaştığı sanılıyor.

Kök hücrelerin kas, deri ve kemikleri yenileyebildikleri biliniyor. Bilim adamları, yeni araştırmalarla, gerçekten kalpte kök hücrelerin olup olmadığını kesin olarak anlamaya çalışacaklarını ve bu çalışmanın önümüzdeki iki yıl içinde gerçekleştirileceğini bildirdi.