Genel SağlıkHABERLER

YENİ YILA SAĞLIKLI BESLENEREK GİRİN

İyisiyle kötüsüyle geçen bir yılı daha ardımızda bırakmak üzereyiz. Yeni bir yıl ve yeni umutlar kapımızda… Yılbaşları mutluluk ve başarı adına yepyeni başlangıçlar yapabilmek için iyi birer fırsat aslında. Bunların içinde kendimizle ilgili gözden geçirmemiz gereken en önemli konu ise sağlığımız ve tabii ki sağlığın en önemli yapı taşlarından biri olan beslenme. İşte yeni yıla iyi ve sağlıklı bir başlangıç yapabilmeniz için beslenme önerileri… Memorial Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Yeşim Çelik, yılbaşı gecesi ve yeni yılda sağlıklı beslenme hakkında bilgi verdi.

31 Aralık günü…

* Güne mutlaka sabah kahvaltısı ile başlayın.

* Nasıl olsa akşam çok yiyeceğim diye tüm gün kendinizi aç bırakmayın. Gün içerisinde sık sık ve azar azar yiyin.

* Öğle yemeğinde daha hafif ve düşük kalorili besinleri tercih edin (çorba, zeytinyağlı sebze, yoğurt ve tam tahıl ekmeği gibi)

* Gün içersinde yeterli sıvı alın. Mutlaka 8–10 bardak su tüketin.

Yılbaşı gecesi…

* Yılbaşı sofrasına asla aç oturmayın. Öncesinde çorba salata yoğurt ve meyveden oluşan küçük bir öğün yapabilirsiniz. Tokluk hissini daha erken oluşturmak ve besin tüketiminizi azaltmak için akşam yemeğine salata veya kremasız bir çorbayla da başlayabilirsiniz.

* Sofranızda mutlaka yeşil salata bulundurun ve az yağlı, sebze ağırlıklı, peynir veya yoğurtla hazırlanmış mezeleri tercih edin.

* Yılbaşı sofrasında kızartma veya kavurma yöntemleriyle yapılmış besinler yerine haşlama, ızgara, buğulama ya da fırında pişmiş besinleri tercih edin.

* Kırmızı et yerine tavuk, balık ya da hindi tüketin.

* Hindi, tavuk gibi etlerin derilerini ve görünen yağlarını tüketmeyin.

* Aç karnına asla alkol tüketmeyin.

* Alkol tüketimini sınırlandırın ve tüketim sırasında bol bol su tüketin.

* Unutmayın ki rakı, viski, votka gibi içkilerin alkol oranları şarap ve biraya göre daha yüksektir.

* Tatlı yerine meyve tüketmeyi tercih edin. Mevsim meyveleriyle hazırlanmış güzel bir meyve salatası iyi bir seçenek olabilir.

* Tatlı seçimlerinizde dikkatli olun. Şerbetli hamur tatlılarının yerine sütlü tatlıları veya meyve tatlılarını tercih edebilirsiniz.

Yeni yılın ilk günü…

* Eğer alkol tükettiyseniz sabah kalkar kalkmaz 1–2 bardak su için ve bunu

* Gün boyunca 10–12 su bardağına tamamlayın.

* Alkolün neden olacağı hipoglisemiyi (kan şekerinin düşmesi) önlemek için mutlaka kahvaltı yapın ve gün içersinde ana ve ara öğünlerinizi ihmal etmeyin.

* Öğle ve akşam yemeklerinizin hafif olmasına özen gösterin. Çorba, zeytinyağlı sebze, haşlanmış tavuk veya ızgara balık, salata, yoğurt, tam tahıl ekmeği öğünlerinizde tüketebileceğiniz sağlıklı besinlerdir.

* Gün içerisinde 3–4 porsiyon meyve tüketin.

* Gece alınan fazla kalorilerin bir kısmını harcamak ve alkolün neden olduğu yorgunluk, halsizlik, baş ağrısı gibi durumlardan kurtulabilmek için açık havada 30–60 dk tempolu yürüyüş yapın.

Kronik hastalığı olanlar özellikle dikkat etmeli

Gebeler, ülser- karaciğer hastaları ve diyabetli bireyler (şeker hastaları) alkol almamalıdır. Tüketilen besin çeşidine ve miktarına dikkat edilmeli, yavaş yiyip içmelidir. Et, tatlı, hamur işi, kuruyemiş, cips ve alkolün birlikte ve fazla alınması hazımsızlık, şişkinlik gibi mide-bağırsak sorunlarına neden olur. Ayrıca tansiyonun yükselmesi kalbin yükünü artırır. Kalp-damar hastalığı olanlar bu konuda dikkatli olmalıdır.