Genel SağlıkHABERLER

YENİ MEZUNLAR ÜNİVERSİTEYE BAŞLAMADAN BURUN DÜZELTTİRİYOR

İ-PEG (İstanbul Plastik ve Estetik Cerrahi Grubu) Plastik ve Estetik Cerrahi uzmanı Op. Dr. Akın Demiralay burun düzeltme ameliyatı yaptırmak için yaz tatili döneminde liseden yeni mezun olup üniversiteye başlayacak olan öğrencilerde artış gözlendiğini açıkladı.

Burundaki şekil bozuklukları sadece psikolojik olarak değil çoğu zaman fonksiyonel olarak da kişinin yaşam kalitesini düşürebiliyor. Nefes darlığı, uyku bozuklukları gibi sorunlara yol açabilen burundaki şekil bozuklukları günümüzde plastik ve estetik cerrahi ile kolayca düzeltilebiliyor. Böylece hasta hem daha güzel bir görünüme kavuşuyor hem de fonksiyonel (nefes alma bozukluklarıyla ilgili) şikayetlerinden kurtulabiliyor. Geçmişte burun ameliyatları daha geç yaşlarda gerçekleştirilirken günümüzde gençler de bu ameliyata rağbet gösteriyor.

İ-PEG doktorlarından Op. Dr. Akın Demiralay, gençlerin özellikle yaz aylarında bu ameliyata daha fazla rağbet ettiğini belirtiyor. Op. Dr. Akın Demiralay burunda şekil bozukluğundan muzdarip gençlerin liseden mezun olduktan sonra üniversiteye başlamadan ameliyat olmayı tercih ettiklerini anlatıyor ve ekliyor: “Liseye kadar burundaki şekil bozuklukları nedeniyle fiziksel ve psikolojik sorunlar çeken öğrenciler üniversiteye başlamadan ameliyat olmayı tercih ediyor. Böylece hem rahatsızlıkları giderilmiş oluyor hem de üniversite ile birlikte yepyeni bir yaşama başlamış oluyorlar. Pek çok öğrenci üniversiteye başladığında kimsenin kendisi tanımadığı ve burun ameliyatı geçirdiğini fark etmeyeceği için de bu dönemi tercih ediyor.”

IPEG Plastik ve Estetik Cerrahi uzmanı Op. Dr. Akın Demiralay burun estetiğinin artık daha yaygın olarak tercih edilmesinin diğer nedenlerini de şöyle açıklıyor: “Günümüzde kullanılan cerrahi girişim teknikleri sayesinde hem ameliyat süresi, hem de iyileşme süresi kısalıyor. Hasta daha konforlu yöntemlerle ameliyat ediliyor ve daha çabuk normal hayatına dönebiliyor. Durum böyle olunca talep de her geçen gün artıyor. “