YENİ HIV TESTİ HIZLA SONUÇ VERİYOR

Amerika Birleşik Devletleri’nde çok yakında piyasaya sürülecek bir HIV testi ile 20 dakikada vücutta HIV virüsü olup olmadığı belirlenebilecek

Birçok kişinin HIV virüsü taşıdığını bile bilmemesi nedeniyle hastalığın bu kadar hızlı yayıldığını belirten bilimadamları, bu testin erken teşhis açısından büyük bir ilerleme olacağını söylüyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Gıda ve İlaç Dairesinin onay verdiği yeni bir HIV testi ile bir kişinin AIDS hastası olup olmadığı artık çok daha kısa bir sürede belirlenebilecek. Uzun süren çalışmaların ardından geliştirilen bu test ile, herhangi birinin HIV virüsü taşıyıp taşımadığı 20 dakika içinde çok az yanılma payı ile belirlenebiliyor.

BİR DAMLA KAN YETİYOR

Diğer HIV testlerinden farklı olarak bu test için sadece bir damla kan gerekiyor ve bu test oda sıcaklığında herhangi bir yerde saklanabiliyor. Testin uygulanabilmesi için parmaktan alınan bir damla kan, özel bir sıvının bulunduğu küçük bir şişeye damlatılıyor. Daha sonra bu sıvıya batırılan küçük bir çubuk üzerinde eğer tek bir çizgi oluşursa bu o kişinin HIV virüsü taşımadığını gösteriyor. Ancak çubuk üzerinde iki çizginin oluşması ya kişinin HIV virüsü taşıdığı ya da emin olmak için bir test daha yapılması gerektiği anlamına geliyor.

ERKEN TEŞHİS AÇISINDAN ÖNEMLİ

Sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde HIV virüsü taşıyan 950 bin kişinin dörtte birinin bu durumdan haberdar olmadığını belirten bilimadamları, bu pratik test ile hastalığın erken teşhisinde büyük ilerleme sağlanacağını belirtiyor.