YAZIN KLİMALI ORTAMLAR KALP SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR

Yaz mevsimi ile artan aşırı sıcaklar ve serinlemek için hava sıcaklığının çok yüksek olduğu alanlardan klimalı çok soğuk ortamlara ani geçişler kalp ve damar sağlığı açısından risk faktörleri oluşturmaktadır.

Memorial Antalya Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü’nden Op. Dr. Tamer Bakalım, kalp hastalığı riski bulunan ve kalp hastası olan kişilerin, yaz sıcaklarında ve özellikle de klimalı ortamlarda dikkat etmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

Yazın kalp krizi geçirme riski yüksek

Aşırı sıcaklarla birlikte tansiyon seviyesindeki ciddi artış, kalp krizi riskini de tetikleyebilir. Çünkü hava sıcaklıklarındaki değişiklikler, özellikle havanın çok sıcak ve çok soğuk olduğu dönemler kalp damarları üzerinde olumsuz etki yaparak, kalbin yükünü de artırmaktadır. Bu nedenle yazın, klimalı ortamlara ihtiyaç duyulması ile birlikte özellikle aşırı sıcaktan klimanın etkisi ile soğuyan bir alana ani geçişler, kalp spazmına yol açarak kalp krizi tehlikesini ciddi oranda yükseltmektedir.

Klimalı 22 derecenin altında olmamalı

Hava sıcaklığının çok yüksek oranda seyrettiği şehirlerde 40-50 derece sıcaktan, klimanın çalıştığı 18-20 derecelik bir ortama girmek özellikle kalp hastaları için hayati risk taşımaktadır. Hava sıcaklığının yüksek olduğu dış ortamdan, eve gelip klimayı açarak karşısına geçmek kalp krizi riskini tetiklemektedir. Klimalı ortamlar akciğer hastalıklarına da neden olabilmektedir. Hastanın akciğerlerdeki oksijen kapasitesine ait bir bozukluk, kalp krizine ve kalp yetmezliğine yol açabilmektedir. Bu nedenle klimalı ortamda bulunulacaksa, ideal klimalı ortam ısısının 22 derecenin altında olmaması çok önemlidir. Klima kullanımında önemli olan, soğuk değil serin ortamlar oluşturmaktır.

Soğuk su soğuk havadan daha tehlikeli

Yaz mevsiminde kalp hastalarını bekleyen en önemli tehlikelerden biri de sıcak altında uzun süre kaldıktan sonra birden soğuk bir havuza ya da denize girmektir. Çünkü soğuk su, kalp ve damar sağlığı açısından soğuk havadan daha tehlikeli olabilir. Soğuk su, kalp spazmına zemin hazırlar. Yani kalp damarları soğuğun etkisi ile ciddi oranda büzülür ve kan akımı bozulur. Kişinin damar sertliği problemi olmasa bile daralmaya meyilli damarlar varsa bunlar bir takım tetikleyici faktörler sonucu kalp krizine kadar gidebilir. Bu nedenle güneşlenmenin ve yüzmenin uygun olduğu saatlere özellikle dikkat edilmelidir.

Güneşin altında 15 dakikadan fazla kalınmamalı

Güneş ışınlarına direkt olarak uzun süreli maruz kalmak, çok önemli sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle güneşlenme, gölgede ya da şemsiyenin altında ve güneşin zararlı ışınlarının dik gelmediği saatlerde olmalıdır. Yüzme, çok sağlıklı bir egzersiz de olsa havanın çok sıcak olduğu saatlerde sakıncalıdır. Yüzme için en uygun saatler, sabah saat 10.00-12.00 arası, öğleden sonra da 15.00’ten sonra sıcaklığın azaldığı zamanlardır.

Yazın ılık suyla banyo yapılmalı

Özellikle yazın; sauna, hamam ve kaplıca gibi sıcak ortamların yanında, evde de çok sıcak su ile banyo yapılması kalp ve damar sağlığı açısından risklidir. Bu nedenle banyo suyunun ılık olması ve banyoda kalış süresinin de uzun olmaması çok önemlidir.