YAZIN KALP SAĞLIĞINIZI İKİ KERE DÜŞÜNÜN

Yaz sıcaklarının kendini iyiden iyiye hissettirdiği bugünlerde, kalp sağlığı her zamankinden daha fazla önem kazanıyor. Girişimsel Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ali Metin Esen, hepimizin hayatında kolayca uygulayabileceği basit önerileriyle kalp atışl

Uzun bir kışın ardından, yaz içimizi ısıtmaya başladı. Açık hava yürüyüşleri, denize/havuza girme, piknik gibi aktiviteler yaz mevsiminin olmazsa olmazları arasında yerini alıyor. Ancak hava sıcaklığının artması bize mutluluk verirken, kalp sağlığımızı ise olumsuz yönde etkiliyor. Hava sıcaklığındaki artış kalp çarpıntısından kalp krizine kadar pek çok kalp rahatsızlığını tetikleyebiliyor. Hem de bu durum sadece kalp hastalarını değil, 7’den 70’e sağlıklı olan herkesi etkileyebiliyor. Kardiyoloji alanındaki başarılı çalışmalarıyla adından söz ettiren ve yurt dışından pek çok ödüle sahip Girişimsel Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ali Metin Esen, özellikle kalp hastalarının ve sağlığına önem veren herkesin güvenli bir yaz mevsimi geçirmesi için şu açıklamalarda bulunuyor:
• Kalp hastasıysanız ve 50 yaşın üzerindeyseniz, kilonuza mutlaka dikkat etmelisiniz. İdeal kilonuzdan fazla kilonuz varsa, yazı fırsat bilerek fazla kilolarınızdan kurtulmak için kalp doktorunuzun size vereceği tavsiyeler eşliğinde diyet ve egzersiz programına başlayın.
• Kullanılan birtakım kalp ve tansiyon ilaçları, vücutta tuz ve su kaybına neden olabiliyor. özellikle bu ilaçların sıcakla birlikte etkilerinin artacağını unutmayın. Yaz aylarında tansiyon düşme eğiliminde olduğundan, tansiyon ilaçlarının kış aylarında kullanılan sayı ve dozlarda kullanılması gerekmeyebilir.
• 50 yaşın üzerinde olan kalp hastalarının sıcağa maruz kaldıklarında su içmeyi ihmal etmemeliler. Yürüyüş için sokağa çıkıldığında, yanınıza mutlaka su alın ve susamasanız dahi ara ara su için. Bu, sıcağın ve kullandığınız ilaçların etkisiyle kaybettiğiniz su ve tuz miktarını yerine koymak için önemlidir.
• 10.00-15.00 saat dilimleri arasında dışarıda zaman geçirmemeye ve spor yapmamaya dikkat edin.
• Yağlı, bol kalorili yiyeceklerden uzak durarak taze sebze ve meyve tüketmeye özen gösterin. Hazır ve raf ömrü uzatılmış gıdalardan uzak durun.
• Dışarıya çıkarken ince, kolay hava alabilen, daha az terleten açık renkli tercihen pamuktan yapılmış kıyafetler giyin ve açık renkli bir şapka takın. Mutlaka en az 15 koruma faktörlü bir güneş kremi kullanın.
• Yürüyüşe çıkacağınız zaman yürüyüşten önce mutlaka 1-2 bardak su için. Yürüyüşün ortasında serin ve gölge bir yerde 1-2 dakika kadar dinlenin ve ondan sonra yürüyüşünüze devam edin.
“Sıcak çarpması” deyip geçmeyin!
Aşırı sıcaklar ve nem nedeniyle vücut ısısının ayarlanamaması sonucunda ortaya çıkan sıcak çarpmasının düşünüldüğü kadar önemsiz olmadığını belirten Prof. Dr. Ali Metin Esen, sıcak çarpmasının önlem alınmadığı takdirde vücutta kalıcı hasarlar bırakabileceğini hatta ölümcül sonuçlara dahi neden olabileceğini belirtiyor. Sıcak çarpması; baş ağrısı, aşırı terleme, soğuk, nemli bir ten ve titreme, baş dönmesi, baygınlık, nabzın zayıflayarak hızlanması, kas krampları, bulantı, kusma, nefes alışın yüzeyselleşmesi ve hızlanmasıyla kendisini gösteriyor. Belirtiler ortaya çıkar çıkmaz tıbbi yardım çağırılması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Ali Metin Esen; “Sağlık ekipleri gelene kadar hastanın ateşi düşürülmeye çalışılmalı ve hasta havadar bir yerde tutulmalıdır. Hastanın bilinci yerindeyse içecek bir şeyler verilmeli, eğer yerinde değilse boğulmaya sebep olabileceğinden kesinlikle verilmemelidir. Vücut sıcaklığı takip edilmeli ve sıcaklık 38-39 dereceye düşene kadar soğutma işlemlerine devam edilmelidir.” açıklamalarında bulunuyor. .