Genel SağlıkHABERLER

YAZA GİRERKEN BAŞTAN AYAĞA GÜZELLEŞİN…

Yeni tekniklerle vücudunuzu adeta bir heykel gibi yeniden şekillendirmek mümkün!

Günümüzde estetik cerrahinin sunduğu imkânlarla bir insanı baştan aşağı yenilemek mümkün. Artık “burnum çirkin”, “göğsüm küçük” veya “basenlerim çok geniş” diye üzülmenize gerek yok. Estetik ve plastik cerrahi bunları en iyi şekilde hallediyor.

Amerika’da yayınlanmış araştırmaları nedeniyle üç kez TÜBİTAK ödülü alan Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu yaza hazırlık olarak yapılabilecek operasyonları şöyle sıraladı:

Endoskopik alın germe: Saçlı deri içinde yapılan 2 cm kesiden endoskop yardımıyla TV ekranından görüntülenerek yüz, alın kas ve derisi yukarı doğru çekilir. Bu operasyona “izsiz yüz germe” denir. Hastanede yatmayı gerektirmez. Bir hafta içinde hasta normal hayatına dönebilir.

S- lifting: Lokal anestezi + sedasyon ile uygulanabilen bir buçuk iki saatlik bir yüz germe operasyonudur. Kulak önü ve şakak bölgesine yapılan S şeklinde küçük bir kesiyle tüm boyun ve yüz dokularının toparlandığı ve gerildiği bir operasyon şeklidir. Hasta aynı gün evine gidebilir. Bir hafta sonra işine dönebilir. Bu şekilde çok küçük bir müdahale ile boyun ve yüzde on beş yaşlık bir gençleşme sağlanabilir.

Kaş asma: Lokal anestezi altında yarım saatte uygulanabilen bir işlemdir. Kaş uçları içten konan bir dikişle yukarı ve dışa doğru asılır. Bu asmayı fazla abartmamak gerekir. Abartıldığı takdirde Uzakdoğulu ifadesi verir. Gerektiği gibi uygulanırsa genç ve dinç görüntü sağlanır. Ertesi gün sosyal yaşantıya dönülebilir. Herhangi bir iz söz konusu değildir.

Göz kapaklarının gerilmesi ve torbacıkların giderilmesi: Klinikte lokal anestezi ile 1 saatte yapılan bir operasyondur. Ödeme mani olmak için göz 1 saat kapalı tutulur. Hasta hemen evine dönebilir. Herhangi bir sargı ya da pansuman söz konusu değildir. Üst göz kapağında gizli bir dikiş ve alt göz kapağında kirpik dibinde kendiliğinden kaybolan dikişler vardır. Hasta iki gün sonra banyo yapabilmektedir. 4 gün sonra üst göz kapağındaki dikiş alınır. Bu süre zarfında hasta güneş gözlüğü takarak günlük hayatına devam edebilir.

Botox: Özellikle alın ve göz çevresi kırışıklıklarının giderilmesi için son zamanların en ideal ilacıdır. Uygulaması 2 dakika içerisinde yapılmaktadır ve o kadar kolaydır ki maalesef bu nedenle yurdumuzda yetkisiz kişilerce de yapılmaktadır. Uygulama kolay olmasına karşın dikkat edilmesi gereken anatomik ve kullanım özelliklerini, tam olarak bilmeyen ve yetkisiz kişilerce yapıldığında ciddi şekil bozukluklarına ve asimetrilere yol açabilmektedir. Bu nedenle mutlak suretle bu işin uzmanı olan doktorlar tarafından uygulanması gerekir. Etki mekanizması; mimik ve kırışıklığa neden olan kasların hareketlerini minimaline etmektir, süresi yaklaşık altı aydır.

Koltuk altı ter bezlerinin liposuction yöntemi ile alınması; Bu yeni teknikle lokal anestezi altında yarım saat içinde, hatta bir öğle tatilinde bile kolayca uygulanabilecek bir yöntem olup esas olarak özel bir liposuction aleti ile koltuk altındaki ter bezlerinin alınmasına dayanmaktadır. Operasyon lokal anestezi ile hastane şartlarında gerçekleşmektedir. İşlemden hemen sonra işe geri dönmek bile mümkündür. Uygun şekilde yapıldığı takdirde sonuç kalıcı ve ömür boyudur.

Meme protezi (büyütme): Ameliyat genel anestezi ile hastane şartlarında yapılan bir operasyondur. Doğal bir görüntü elde etmek için içi jel olan protezler tercih edilir. Ameliyat sonrası hiç iz kalmaz. Protezi değiştirmeye gerek kalmadan ömür boyu kullanırsınız, patlaması söz konusu değildir. Operasyon sonrası aynı gün hastaneden ayrılıp evinize dönebilirsiniz. 2-3 günlük bir dinlenme sürecinden sonra çalışıyorsanız işine gidebilirsiniz Bir ay sonra meme tamamen doğal bir görüntü kazanır. Dokunulduğunda normal bir memeden hiçbir farkı yoktur. Meme protezi, gebelik söz konusu olduğunda bebek emzirmede hiçbir sorun yaratmayacaktır

Karın germe operasyonu: Genel anestezi ile hastane şartlarında yapılır. Ameliyat sonrası bir gece hastanede kalınır. Bu ameliyat için en uygun adaylar, diyet ve egzersizle giderilemeyen karında yağ fazlalığı ve deri gevşekliği şikâyeti olan kişilerdir. Doğum yapmış kadınlar için özellikle çok yararlıdır. Deri elastikiyetinin kaybı ile birlikte bir miktar yağlanma şikâyeti olan daha yaşlı hastalarda da bu ameliyat iyi sonuç vermektedir. Karın germe ameliyatı sadece kilosu fazla olan insanlara uygulanan bir yöntem değildir. Zayıf ama karın derisi sarkmış ve çatlak oluşmuş kişiler için de son derece fayda sağlar. Eğer aşırı kilo ile birlikte karında da sarkma varsa karın germe operasyonu liposuction ile birlikte yapılır. Karın germe işlemi sırasında eski sezaryen izinin düzeltilmesi mümkündür. Karın germe işlemi sonucu göbek seviyesi altında kalan çatlaklar kaybolur. Karın düzleşir, bel incelir.

Liposuction: Liposuction, Liposhaping, Liposculpturing, Body Countring… Tüm bu deyimler vücudun çeşitli bölgelerinden yağ alınması işlemini anlatır.

Özellikle normal ve biraz kilolu olan fakat vücudun belli bölgelerinde diğer bölgelerle uyumsuz olarak yağ biriken kadın ve erkeklerde en iyi sonucu verir. Bu bölgelerde yağ birikmesi bazen ailevi bir karakterdir, diyet ve egzersiz ile geçmez. Liposuction bu gibi yağ birikimlerini giderecek tek yoldur. Liposuction vücudun özel bölgelerinde, yüzde ve boyunda birikmiş olan aşırı yağlanmayı giderir, kalça ve basenleri inceltir, karnı düzleştirir, ikiz çeneyi yok eder. Liposuction ayrıca vücudunuzu beğenmenizi sağlar, bu da kendinize olan güveninizi artırır. Liposuction sırasında o bölgeden fazla olan yağ hücrelerini alıyoruz dolayısıyla kalan yağ hücreleri ne kadar genişlerse genişlesin eskisi kadar olması mümkün değildir. Yağ alınan bölgenin eskisinden daha kötü olması gibi bir olasılık söz konusu değildir

Lipofilling: Kişinin kendi yağıyla vücudunu şekillendirmek, vücudun değişik yerlerinden yağ alınıp, gene vücudun değişik yerlerine konarak yüz gençleştirme, meme dikleştirme, kalça şekillendirme, çarpık bacak düzeltme gibi pek çok operasyon gerçekleştirmekteyiz. Özellikle yüz bölgesinde lipofilling (yağ doldurma) işlemleri başarı ile yapılmakta ve sadece yağ doldurarak yüz gençleşmektedir. Ayrıca genç ve zayıf kızlarda eğer bacaklar çarpık (yani o bacak, parantez bacak, x bacak şeklinde ise) diz içlerinden yağ alarak ve dizin alt bölgelerine yağ doldurarak bu durumları düzeltmek mümkündür, aynı seansta basen ve üst bacaklardaki fazla yağları da alarak, bacaklara daha düzgün ve güzel bir şekil vermek mümkün olur. Eğer aday çok zayıf ise çarpık bacakların iç yüzüne silikon protezler de konulabilir. Yani Lipofilling ile belli bölgelerden yağ alıp, belli bölgelere yağ vererek (lipofilling & liposuction) vücudu adeta bir heykel gibi yeniden şekillendirmek mümkün.

Prof. Dr. Erol Kışlaoğlu