Genel SağlıkHABERLER

YAZ SICAĞINDA MEYVE SUYU BUZLARIYLA ‘TATLI’ VE EĞLENCELİ SERİNLİK

Yoğun sıcaklar vücuttaki sıvı miktarı azaltırken uzmanlar kaybolan mineral ve vitaminler için meyvu suyu tüketimini öneriyor. Sıcak havanın panzehiri olan meyve suyu buzlarıyla eğlenceli içecekler hazırlamak mümkün…

Bastıran sıcaklarla birlikte serinleme ihtiyacı artarken uzmanlar meyve suyu buzları ile serinlemenin mümkün olduğunu belirtiyor. Artan sıcaklar nedeniyle vücutta sıvı kaybının da artığını belirten Nuh Naci Yazgan üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetitik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, kaybedilen mineral ve vitaminler için meyve suyu tüketimini öneriyor.
Meyve sularının buz haline getirilerek eğlenceli bir şekilde de tüketilebileceğini belirten İnanç, “Yaz sıcaklarının en yoğun yaşandığı şu günlerde sıvı kaybı çok artıyor. Bu da halsizlik ve yorgunluğa neden oluyor. Bu durumu ortadan kaldırmak için vitamin ve mineral açısından zengin besinler tüketmek gerekir. Burada da meyve suları imdada yetişiyor. özellikle meyve suları kullanılarak yapılan buzlar ile hem serinlemeniz hem de sofralarınıza renk katmanız mümkün.” dedi.