YAZ DÖNEMİNDE HAVUZ ENFEKSİYONLARINA DİKKAT!

Tatil döneminde insanların ortak kullanım alanı olan havuzlar bazı enfeksiyon hastalıklarına davetiye çıkarıyor. Havuz keyfinin çileye dönüşmemesi için önlemler alınması gerektiğini vurgulayan Özel Rumeli Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Faruk YERLİOĞLU, “umuma açık havuzlarda, havuzların yeterince dezenfekte olup olmadığı sıkı bir şekilde denetlenmelidir. Ne kadar sıkılıkla denetim ve dezenfekte yapılırsa yapılsın çok yoğun bir şekilde havuzlara girilmesi hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Halkın açık havuzlardan çok denizleri tercih etmeleri daha sağlıklı olacaktır.” dedi.

Denizden çıktıktan sonra mayoların değiştirilmemesi başta enfeksiyon hastalıkları olmak üzere birçok hastalığa zemin hazırlamaktadır. İdrar yolu enfeksiyonları (İYE) Üriner sistem dediğimiz idrar yollarında enfeksiyon oluşma durumudur. Bu duruma özellikle bayanlarda daha sık rastlanmaktadır.

Yaz döneminde ıslak mayoyla dolaşmak, genital bölgede mantar oluşumuna neden olmaktadır. Bu nedenle havuzdan çıkar çıkmaz ıslak mayonun değiştirilmesi mantar oluşumunu engellemektedir. Havuz enfeksiyonlarının içersinde en sık rastlanan şikayet, “havuz sistiti” dir. Havuzdan bulaşan hastalıkların çoğunun klorlama yoluyla önlenebileceği ancak klorun bazı mikropları anında öldürmediği, klorlu havuzlarda bile enfeksiyon riskinin devam ettiği bir gerçektir.

Havuza duş alarak girilmesi, hijyenik önlemlerin alınması, havuzun düzenli olarak temizlenmesi büyük önem arz etmektedir.