Genel SağlıkHABERLER

YAZ DAVETLERİNDEN ÖNCE DİŞ BEYAZLATMAYA!

Yaz mevsimi, düğünlerin, yaz partilerinin, plajların mevsimidir. Dış görünüşünüze çok daha fazla özen gösterdiğiniz bu dönemde dişleriniz tüm vücudunuzun aynasıdır. Özel günlerde harika gülüşlere sahip olmak artık çok kolay! Diş Hekimi Aslı Ercanlı Ünal, diş beyazlatma ile ilgili merak edilenleri sizin için yanıtlıyor.

Diş Hekimi Aslı Ercanlı Ünal, “İnsanlarda diş renkleri tıpkı ten renkleri gibi farklılıklar gösterir. Bazı kişiler doğuştan şanslı olarak beyaz diş rengine sahiptirler. Bazen de genetik olarak daha koyu diş rengiyle doğarız” diyor ve ekliyor: “Annemizin hamileyken kullandığı veya çocukken bizim kullandığımız bazı antibiyotiklerden dolayı da diş rengimiz koyulaşabilir. Veya içtiğimiz sulardaki flour yoğunluğu da diş rengimizin koyulaşmasına neden olur.

Çeşitli nedenlerle koyulaşmış dişlerin rengini daha açık hale getirme işlemine diş beyazlatma denir. Bu işlemi evinizde gece yatarken takacağınız bir aparat içine sıkılan jellerle veya klinik içinde doktor gözetiminde yaptırabilirsiniz.”

Dişlerinizi evinizde de beyazlatabilirsiniz!

Evde yapılanlara home bleaching, klinikte yapılanlara office bleaching denmektedir. Office bleaching sırasında, kullanılan jellerin aktive edilmesi gerekmektedir. Bu da LED denen özel dalga boyuna sahip ışınlarla yapılabilir. Office bleachingde başarı, kullanılan jellerin konsantrasyonuna ve bu jelleri aktive eden ışık kaynağının aktivasyon gücüne bağlıdır. Beyazlatma işleminin herhangi bir yan etkisi yoktur. JADA (Journel of The American Dental Association) nın Şubat 2003 sayısında bu konuyla ilgili yapılmış literatür çalışmalarında ve bu çalışmalara göre takip edilen 20 yıllık vakalarda hiçbir yan etki rapor edilmemiştir. Doğru uygulandığında dişler ve dişetlerine hiçbir zarar vermez.

Dişlerinizin rengi 12 ton kadar beyazlayabilir

Diş Hekimi Ünal, LED ışığı ile yapılan beyazlatma işlemlerinde diş renklerini 2 ila 12 ton arasında beyazlatmanın mümkün olduğunu, bazı kişilerde beyazlatma sonrası hafif bir hassasiyetin gelişebildiğini, ancak 1-2 gün içinde bu etkinin kaybolduğunu belirtiyor. Elde edilen beyazlığın uzun süreli olması ve bu işlemler sırasında dişlerin ve dişetlerinin herhangi bir zarar görmemesinin, kullanılan malzemeye, tekniğe ve kişisel alışkanlıklara bağlı olduğunu da sözlerine ekliyor.

Home bleaching avantajları

Bu yöntemin tek avantajı diğer yönteme göre daha ucuz olmasıdır.

Home bleaching dezavantajları

1 hafta 10 gün süresince uygulama zorunluluğu
Uygulama harici zamanlarda kahve, kola, çay, kırmızı şarap gibi renkli içecekleri kullanmamak
Uygulama süresince sigara kullanmamak
Dikkatsiz uygulamalar sonucunda dişetlerinin zarar görmesi

Office bleaching avantajları

45 dakikalı tek seans sonrası ortalama 8-12 ton beyazlama
İşlem sonrası hassasiyet minimum seviyededir.
Elde edilen rengin korunması maximum düzeydedir.
Uzman tarafından uygulandığı için ağzın geri kalan dokularının korunması
Günlük alışkanlıklardan vazgeçmeden yüz güldüren sonuç (kahve, çay vb.) Office bleaching sırasında gözlük şeklinde takabileceğiniz bir cihaz ile DVD izleyebilirsiniz.