Genel SağlıkHABERLER

YAZ AYLARINDA DİŞ HASSASİYETİ ARTIYOR!

Yaz aylarının vazgeçilmezi olan soğuk içecekler ve dondurma bunaltıcı havalarda serinlememizi sağlarken dişlerimizi olumsuz etkiliyor. Soğuk tüketilen besinlerin dişlerde oluşturduğu hassasiyeti önlemek için yapılması gerekenleri Diş Hekimi Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu anlatıyor…

Diş hassasiyetine karşı diş fırçasını doğru seçmek, pütürsüz diş macunu kullanmak ve asitli içecekleri mümkün olduğunca az tüketmek gerektiğini belirten Diş Hekimi Kışlaoğlu, dişlerde sıcak-soğuk, tatlı-ekşi gıdalara ve diş fırçalamaya karşı ağrı oluşturan diş hassasiyetinin dikkate alınması gereken bir diş sağlığı problemi olduğunu vurguladı.

Dişlerde hassasiyetin çürük ve eski dolgular dışında en çok diş eti çekilmesiyle açığa çıkan kök yüzeylerinden kaynaklandığını belirten Kışlaoğlu, dişin en önemli tabakası olan ikinci tabakanın, mine ve kök yüzeyini kaplayan özel tabaka ile kaplandığını belirtti.

Diş Hassasiyetinin Nedenleri

* Sert diş fırçalamayla diş minesinin aşındırılması

* Diş eti çekilmesi

* Diş eti hastalıkları

* Diş gıcırdatma

* Diş taşları

* Kırık dişler

Ağrı nedeninin tam olarak anlaşılmadığı durumlarda hassasiyetin, diş sinirine mikron düzeydeki kanalcıklar aracılığıyla iletildiği üzerinde duruluyor.

Kola, gazoz gibi içeceklerin bol miktarda asit içerdiğine değinen Diş Hekimi Kışlaoğlu, ayrıca greyfurt portakal ve limonun da asitli meyveler olduğunu hatırlatarak bunları sık tüketen kişilerin diş minelerinde aşınmalar meydana gelebileceğini belirtti.

Ağrıları Önlemek Çok Kolay!

Diş hassasiyetine karşı öncelikle ağız sağlığına özen gösterilmesi gerektiğini vurgulayan Kışlaoğlu, yumuşak kıllı fırça kullanmanın ve fazla asit içeren yiyecek-içeceklerden uzak durmanın hassasiyeti önemli ölçüde azalttığını ifade etti. Kışlaoğlu diş hassasiyeti yaşayanlar için florlu diş bakım ürünleri ve hassas dişler için hazırlanmış özel diş macunlarını önerdi.

Diş Hassasiyetinden Kurtulmak Mümkün mü?

Diş Hekimi Kışlaoğlu, dişlerinizde ağrı oluşumu varsa doktorunuzun açığa çıkmış ve hassasiyete sebep olabilecek kök yüzeylerini izole edip floridli verniklerle kök yüzeylerini iyileştirebileceğini ve dişin eksilen tabakalarının yerine dolgu maddeleriyle yenileme yapabileceğini belirtti.

Diş Hekimi Protez Uzmanı
Çağdaş Kışlaoğlu