YAŞLILARA YÖNELİK YENİ BİR PSİKOLOJİK TEDAVİ

Yaşlılara Yönelik Yeni Bir Psikolojik Tedavi

Selçuk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Aydın, kuşakların bir arada bulunduğu eski Türk aile yapısının hızla bozulmaya başladığını ve yaşlıların aileden dışlandığını kaydetti. Toplumda yalnız kalan yaşlıları mutlu etmenin, ellerini öpmek, saygıda kusur etmemekle sınırlandırılmaması gerektiğini ifade eden Aydın, yaşlıları mutlu etmenin yolunun onlara “işe yarıyorum” duygusunu kazandırmaktan geçtiğini bildirdi.

Doç. Dr. Mustafa Aydın, yaşlılara verilecek ufak tefek görevlerin onların hayata bağlılığını artıracağını belirterek, şöyle devam etti: “Yaşlıların en büyük sorunu kaderleri ile baş başa bırakılmaktır. Yaşlılara (zamanında çok çalıştın, artık dinlen) demek onlara (artık hayattan koptun, işe yaramıyorsun) düşüncesi verir ve sadece ölümü beklemeye iter. Oysa, yaşlıları küçük görevler vererek, hayata bağlayabiliriz. Örneğin, torunların derslerini kontrol görevi verme, onlarla ilgilenmesini isteme veya çarşıya giderek, evin ufak tefek ihtiyaçlarını almasını söylemek yaşlılar için büyük sevinç kaynağı olacaktır ve (demek ki işe yarıyorum, benden yardım istiyorlar) düşüncesini uyandıracaktır.”

Aydın, huzurevinde kalan yaşlılara da ne kadar imkan tanınırsa tanınsın mutluluklarının reçetesinin “işe yarama” mesajında gizli olduğunu ifade etti.