Genel SağlıkHABERLER

YAŞAM BOYU SAĞLIKLI BESLENME

Memorial Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, obezitenin artık çağımızın hastalığı olduğunu belirterek, “Türkiye’de kadınların yüzde 30’u, erkeklerin yüzde 20’si obeziteyle boğuşuyor. Çocuklarda da bu oran yüzde 10’lara tırmandı. Bunu önlemenin yolu sağlıklı beslenme ve hareketli bir yaşam sürmekten geçiyor” dedi.

İSTANBUL- Memorial Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, obezitenin küresel bir hastalık haline geldiğini vurgulayarak, “Türkiye’de kadınların yüzde 30’u, erkeklerin ise yüzde 20’si obizete sorunuyla karşı karşıya. Bunu önlemenin yolu küçük yaştan itibaren sağlıklı beslenme alışkanlığına sahip olmak ve spor yaparak hareketli bir yaşam sürmek. Çocuk yaşta kazanılan sağlıklı beslenme alışkanlığı, ileriki yaşlarda da devam etmeli” diye konuştu.

“Sağlıklı Beslen, Çok Gol At” seminerlerinin 2.si, MEF Okulları’nda, Memorial Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez ve Barilla Ülke Müdürü Güneş Karababa’nın katılımıyla gerçekleşti. 3-4-5 ve 6. sınıfların dinleyici olarak katıldığı seminerde, ilkokul öğrencilerine obezitenin zararları, kalp ve damar hastalıklarının oluşumu ve vücuda zararları ile hareketli bir yaşam sürmenin önemi konusunda bilgi verildi. Çocuklar, oldukça çarpıcı bir sunumla çağımızın hastalığı obezite hakkında bilgilendirilirken, seminer sonrasında, katılımcı öğrencilere UEFA ve Dünya Kalp Federasyonu’nun hazırladığı “Sağlıklı Beslen, Çok Gol At!” kitabı hediye edildi. Kitapta, 13 uluslar arası milli futbolcunun seçtiği sağlıklı menülerin tarifleri ve sporla dolu hareketli bir yaşamın önemi konuları işleniyor.

“KAMPANYAYI SAHİPLENİYORUZ”

Seminerin açılış konuşmasını yapan Barilla Ülke Müdürü Güneş Karababa, obezitenin sağlıksız beslenme ve hareketsizlikle ortaya çıktığını belirtti, Türkiye’de kadınların üçte birinin, erkeklerin ise beşte birinin obeziteyle karşı karşıya olduğunu vurguladı. Sorduğu sorularla çocuklara obezitenin tanımını yaptıran Güneş Karababa, “Obezite, artık küresel bir hastalık. Bu hastalık, bilinçli tüketimle aşılabilir. UEFA ve Dünya Kalp Federasyonu, sağlıklı beslenme ve hareketli bir yaşamın önemini vurgulayan bir kitap hazırlamış ve yıldız futbolcular yoluyla bu konuda çocuklara önemli bir mesaj iletiyor. Biz de bu kampanyayı sahipleniyoruz. Bu sezon, desteklediğimiz seminerlerle 7 okulda 2100 öğrenciye ulaştık; gelecek sezon bu sayıyı 50.000’lere çekmeyi hedefliyoruz. Hepiniz birer uzman olacaksınız ve çevrenizdekileri eğiteceksiniz” diye konuştu.

“HAYAT BİR SATRANÇ OYUNUDUR”

“Yaşam, Tanrı ile insan arasında bir satranç oyunudur. Biz hekimler, bu oyunun daha uzun olması için çabalıyoruz” sözleriyle konuşmasına başlayan Memorial Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez ise, her yıl dünyada 70 milyon, Türkiye’de 200 bin kişinin kalp ve damar hastalıkları yoluyla hayatını kaybettiğini ve bu hastalıkları önlemenin en önemli aşamasının sağlıklı beslenme olduğunu vurguladı.

Prof. Dr. Bingür Sönmez, “Dünyada 1. olduğumuz şeylerden biri kalp ve damar hastalıkları. Türkiye’de her yıl 200 bin kişi bu nedenle hayatını kaybediyor; bu sayının gelecek yıl daha da artacağı tahmin ediliyor. Avrupa’da en genç by-pass ameliyatı ortalaması bizde. Neden? Zaman zaman hastalarım bana soruyorlar: Ne yiyelim doktor? Sanki bunun sihirli bir formülü varmış gibi. Bu pokerde 4 as bulmaya benziyor. Hatta 4 değil, 8 as bulmak… Kalp ve damar hastalıklarından korunmak için, sağlıklı beslenmek, hareket etmek, dengeli yaşamak ve daha pek çok şeye dikkat etmek gerekiyor; bunların sadece birini değil, hepsini yapmanız gerekiyor” dedi.

“AİLELERE BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR”

Sağlıklı beslenme alışkanlığının ailenin tümünü kapsaması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Bingür Sönmez, yeme alışkanlıkları ve fiziksel aktivitenin önemine dikkat çekti. Çarpıcı bir sunumla çocukları adeta ekran başına kitleyen Sönmez, “Özellikle ailelere büyük görev düşüyor. Çünkü çocuk yaşadığı çevreyi taklit eder. Anne babalar dikkat etmeli, çocuklarını spora teşvik etmeli, onlara dengeli beslenme konusunda örnek oluşturmalı. Bozulan aile yapısı aileleri fast-food alışkanlığına yöneltti ama evde de fast-food yapılabilir. Tabii ki dışarıda yapılandan daha sağlıklı olacaktır” diye konuştu.

Obezitenin bebeklikte başladığını belirten Sönmez, “Yapılan araştırmalar Türkiye’de çocukların yüzde 10’unun obez olduğunu ve bu oranın her geçen gün arttığını gösteriyor. Göz doktorları, ‘Çocuğunuz kör olacak, onu doktora götürün’ dediğinde teşekkür ediyorlar, biz, ‘Çocuğunuz obez olacak, doktora götürün’ dediğimizde, ‘Çocuğumuzun psikolojisini bozuyorsunuz’ diye bize kızıyorlar” dedi.

“SAĞLIKLI BESLEN, HAREKETLİ BİR YAŞAM SÜR”

Dünyada 1 milyar fazla kilolu, 300 milyon obez insan olduğunu vurgulayan Sönmez, “Türkiye’de yaşayan insanların genetiği kötü, bizim iyi kolestrolümüz çok düşük. Hareketsizlik var, kötü beslenme var, sonrasında kilo fazlalığı nedeniyle psikolojik sorunlar yaşanıyor. Bunların tümünü engellemek için sağlıklı ve dengeli beslenmek, hareketli bir yaşam sürmek gerekiyor. Biz doktorlar ömrü uzatıyoruz ama gençliği uzatamıyoruz” dedi.

Daha sonra Memorial Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez ve Barilla Ülke Müdürü Güneş Karababa ile çocuklar arasında 15 dakikalık soru cevap bölümüne geçildi ve seminer sonrası katılımcılara “Sağlıklı Beslen, Çok Gol At!” kitabı hediye edildi.