YARALANMALARIN ARDINDAKİ ACI GERÇEK

Yaralanmaların Ardındaki Acı Gerçek

Prof. Dr. Tuna Suna yaptığı açıklamada hastanelere gelen ve düştüm, çarptım diyen kadınların beşte birinin kocalarıdan dayak yiyen kadınlardan oluştuğunu söyledi.

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Psikiyatrisi Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Suna Taneli, Cumhuriyet Kadınları Derneği Bursa Şubesi’nce Fatih İlköğretim Okulu’nda düzenlenen ”Toplumda ve Aile İçinde Şiddet, Cinsel Taciz” konulu toplantıda, ”dayak”, ”eziyet”, ”itip kakma”, ”küfür”, ”cinsel taciz” gibi davranışların birer şiddet olduğuna işaret etti.

Kişilerin ya da toplumların güçlerinin yettiği kişi ve toplumlara şiddet uyguladığını, kimsenin kendisinden daha güçlü birine şiddet uygulamaya yönelmediğini kaydeden Prof. Dr. Taneli, şöyle konuştu:

”Avrupalılar bize (idam cezasını kaldırın) diyorlar. Tamam biz kaldıralım, zaten yıllardır uygulanmıyor ama bize bunu diyenler niye Amerikalılara (idam cezasını kaldırın) diyemiyorlar? Çünkü bir güçler dengesi var. Güçler dengesi her toplumda, her ailede var. Ailede erkek eve gelir karısını haşlar, kadın öfkesini çocuğundan alır, çocuk da gider kediyi tekmeler.”