Genel SağlıkHABERLER

YAPAY KALPLE YAŞIYOR!

Türkiye’nin en küçük yapay kalpli hastası…

Zeynep Kanat (20) ve Semih Kanat’ın (24) tek çocuğu olarak Bursa’da dünyaya gelen Hamdullah Kanat’a 14 günlükken kalp yetmezliği teşhisi kondu. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde ilaç tedavisine yanıt vermeyen Hamdullah, EÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edildi.

KALP DESTEK CİHAZI

20 Mayıs’ta Kalp Nakli ve Yapay Kalp Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Mustafa Özbaran ve ekibi tarafından küçük Kanat’a yapay kalp destek cihazı takıldı. “Türkiye’nin en küçük yapay kalpli hastası” olan Hamdullah, kısa sürede sağlığına kavuştu.

Yaklaşık 3 aydır hastanede tedavisi süren ve dizi oyuncusu Kıvanç Tatlıtuğ’a benzetildiği için “küçük Behlül” lakabı takılan Hamdullah’ın annesi Zeynep Kanat, oğluna bir an önce kalp naklinin yapılmasını istediğini belirterek duygularını şöyle anlattı: “Yaklaşık 3 aydır hastanedeyiz. Oğlum ilk kez hastaneye yatırıldığında sağlık durumu oldukça kötüydü. Şimdi çok şükür oldukça iyi. İlk adımlarını atmaya başladı. Artık hastane koridorlarında yürüyor. Umarım en yakın zamanda kalp nakli de gerçekleşir ve en büyük mutluluğu yaşarız.” Hamdullah’ın fiziksel ve ruhsal gelişiminin oldukça iyi durumda olduğunu kaydeden Prof. Dr. Mustafa Özbaran ise organ naklinin önemine dikkat çekti.