Genel SağlıkHABERLER

YANLIŞ BESLENME ALIŞKANLIKLARI ÇOCUKLARIN SAĞLIĞINI BOZUYOR

Çocuklar beslenme alışkanlıklarını büyük ölçüde ailelerinden kazanıyor. Bağışıklık sistemi başta olmak üzere, sağlığı doğrudan etkileyen beslenme alışkanlıkları, çocukların zihinsel ve bedensel gelişimleri üzerinde de büyük etkilere sahip… Küresel anlamda büyük bir risk faktörü olan obezite gibi sağlık sorunlarının, yanlış beslenme alışkanlıklarıyla doğrudan ilgisi bulunuyor. Yanlış beslenmenin sağlık üzerindeki etkileri ve doğru beslenmenin nasıl olması gerektiği konusunda Emsey Hospital’dan Beslenme ve Diyet Uzmanı Emel Yılmaz önerilerini paylaşıyor.

Çocuğunuzun beslenme şekli sağlığını doğrudan etkiliyor

Günümüzde pek çok anne ve baba, çocuklarının okuldaki motivasyonunu ve enerjisini arttırdığı düşüncesiyle, çocuklarının beslenme çantasına yüksek kalorili ve tatlı yiyecek ve içecekler koyuyor. Yanlış beslenme alışkanlıklarında başı çeken ve çocukların yanından ayırmadığı yiyecek ve içeceklere; kek, poğaça, meyve suyu, gazlı içecekler, çikolata, kurabiye, yağlı ve kaşarlı tost örnek olarak verilebilir.

Ailelerin, yetersiz beslenme kaygısıyla, çocuklarını istemeden dengesiz ve yüksek kalorili beslenmeye teşvik ettiğini belirten Emsey Hospital’dan Beslenme ve Diyet Uzmanı Emel Yılmaz, konuyla ilgili görüşlerini şu şekilde paylaşıyor: “Günümüzde, tüm dünyayı ve ülkemizi tehdit eden bir sağlık sorunu olan obezite, her geçen gün daha fazla çocuğu ele geçiriyor.”

Obezite tehlikesine dikkat

Obezite sebebiyle şeker hastalığı, kalp – damar rahatsızlıkları, depresyon gibi ciddi sağlık sorunlarıyla erken yaşta boğuşmak zorunda kalan çocuklar, zihinsel ve fiziksel gelişimlerini de olması gerektiği gibi tamamlayamamaktadırlar. Ayrıca, en az obezite kadar zararlı olan; zayıflık, kemik ve dişlerde yapısal bozukluklar ve demir yetersizliği gibi sorunların yanlış beslenme ile doğrudan ilgisi bulunmaktadır.

Çocuklarını obezite ve yanlış beslenmeden korumak için, anne ve babalara bazı görevler düşüyor. Öncelikle anne ve babaların, çocuklarının günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı atlamalarına engel olmaları gerekiyor. Sebze, meyve, balık, kırmızı et ve baklagillerden oluşan zengin bir beslenme şekli de sağlık sorunlarını çocuklardan uzaklaştırmak konusunda anne ve babalara yol gösterici olacaktır.

Çocuklarda doğru beslenme nasıl olmalı?

Kızartma, abur cubur, fast food ve gazlı içeceklerin insan sağlığı ve özellikle de çocuklar üzerinde büyük zararları olduğu uzun zamandır tüm dünya gündemini meşgul eden bir gerçek.

Fakat bu konuda, ailelerin bazı yanlış davranışlarının da büyük etkisi bulunuyor. Örneğin; çocuğundan tatlıyı uzaklaştırdığında, çocuğun motivasyon ve enerjisinin azalabileceği, okulda çocuğun başka çocuklar yanında yiyeceklere özenmemesi için beslenme çantası menüsünün zengin ve yüksek kalorili tutulması, çocuğun bol bol yemek yiyip, içerek büyüyeceği gibi yanlış düşünce biçimleri anne babaların en sık yanılgıya düştükleri konular olarak biliniyor.

Peki, çocuklar gelişimlerini tamamlayabilmeleri için nasıl beslenmeliler?

Sorunun cevabını Beslenme ve Diyet Uzmanı Emel Yılmaz veriyor: “Sağlıklı kemik ve diş gelişimi için, çocukların günde 1 kibrit kutusu kadar peynir, en az 2 su bardağı süt tüketmeleri gerekiyor. Bunun yanı sıra; et, balık, yumurta, tavuk ve kuru baklagillerden de çocukların mutlaka yemesi gerekiyor. Anneler ayrıca; mutfaklarından kızartma, açıkta satılan yiyecek, krema, bol şekerli gıdaları uzak tutarak da çocuklarının bağışıklık sistemini korumak konusunda büyük bir adım atmış olacaklardır.”

Abur cubur alışkanlığından uzak tutun

Dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biri de, çocuklarınızın her istediği yiyecek ve içeceği onlara sunmamanız gerektiğidir. Bu şekilde her istediklerini alarak, onlara iyilik değil, kötülük etmiş olursunuz. Yemek tercihleri konusunda, çocuğunuza kendi beslenme alışkanlığınızla örnek olmalı ve tercihi onlara bırakmamalısınız. Çocuklarınız meyve suyu istediğinde evde kendiniz yapabilir ya da çocuğunuza gazlı içecekler yerine ayran verebilirsiniz. Bu şekilde, daha sağlıklı bir seçim yaparak onun sağlığını koruyabilirsiniz.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Emel Yılmaz’ın da belirttiği gibi, çocukların doğru beslenmesi konusunda en büyük görev ailelere düşüyor. Çocuklarımıza yemesi ve yememesi gerekenleri yalnızca anlatmak yerine, kendi beslenme alışkanlıklarımızla da örnek olmalıyız. Her aile bireyinin kolaylıkla uygulayabileceği, önerilere kulak vererek, obezite ve diğer sağlık sorunlarını hayatımızdan uzak tutmamız mümkün…