Genel SağlıkHABERLER

YANLIŞ AYAKKABI SEÇİMİ TIRNAK BATMASINA SEBEP OLUYOR.

Tırnak batması, bir ayak parmağı tırnağının keskin ucunun ayak parmağı etinin içine doğru büyümesi sonucu ortaya çıkıyor. Sıklıkla ayak başparmağında meydana geliyor.

Birçok insanın başına gelen ve göz ardı edilen bir sorun olan tırnak batması hakkında Sema Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Serpil Özyılmaz’dan önemli bilgiler aldık.

Herkeste görülebiliyor

Tırnak batmasının kadın ve erkek ayırmadan günümüzde oldukça sık görülen bir sorun olduğunu belirten Özyılmaz, ayak sağlığı, yürümeyi etkilediğinden günlük aktiviteler ve çalışma hayatında daha büyük bir önem kazanıyor, dedi.

Tırnak batması, ayak parmağının, genellikle de başparmağın dokusuna tırnağın batması sonucunda meydana geliyor. Tırnak batması, şiddetli ağrı ve yaranın iltihaplanmasına yol açıyor.

Tırnak batmasına sebep olan faktörler,

Ayak tırnaklarını birbiri üstüne bindiren ayakkabılar giymek
Ayak tırnakların çok kısa kesmek ya da düz kesmemek
Ayak tırnağında zedelenme
Normalin dışında kıvrık ayak tırnakları
Ayak tırnaklarının kalınlaşması

Tırnak batmasının bulguları,

Tırnağın bir ya da iki tarafında ağrı ve hassasiyet
Ayak tırnağının etrafında kızarıklık
Tırnağın etrafında şişme
Ayak tırnağının etrafındaki dokuda enfeksiyon

Ayak sağlığının kişinin sosyal yaşamını da etkilediğini belirten Dr. Serpil Özyılmaz, ayak bakımına ve sağlığına önem verilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi ve ayak sağlığı için bir takım önerilerde bulundu;

· Tırnakları küt kesin. Ayak parmağınızın ön kenarına uydurmak için tırnaklarınızı yuvarlatmayın. Ayaklarınızda dolaşım problemi varsa, her üç ayda bir tırnaklarınızı, profesyonel olarak bakımını yaptırmak için, bir podiyatriste gösterin.

· Ayak tırnaklarını orta uzunlukta tutun. Ayak tırnaklarını ayak parmaklarınızla bir boyda olacak şekilde kesin. Eğer ayak tırnaklarının çok kısa kesilmesi, ayakkabıların ayak parmaklarına yaptığı baskı, tırnakların yumuşak doku içine girmesine neden olabilir.

· Ayaklarınıza tam uyan ayakkabılar giyin. Ayak parmaklarına aşırı derecede baskı yapan ya da sıkıştıran ayakkabılar tırnakların çevredeki dokulara girmesine neden olabilir. Eğer ayaklarınızda sinir rahatsızlığı varsa, ayakkabılarınızın çok sıkı olduğunu fark etmeyebilirsiniz. Tercihen ayak problemleri olan kimselere uyan ayakkabılar satan özel ayakkabı dükkânlarından olmak üzere, ayağınıza iyi uyan ayakkabılar almaya ve giymeye özen gösterin.

· Koruyucu ayak malzemeleri kullanın.