WHO: SARS İNİŞE GEÇTİ

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yetkilileri, birçok ülkeyi zorda bırakan akut solunum yetmezliği (SARS) salgınının, Çin’de dahil dünya çapında gerilemeye başladığını belirttiler.

WHO’nun Çin temsilcisi Henk Bekedam, “SARS’ın en yüksek noktasından inişe geçtiğini söyleyebiliriz. Bunu global olarak da, Çin’de de gözlemliyoruz. Bence bu güzel bir haber” diye konuştu.

Dünyanın akut solunum yetmezliği (SARS) hastalığına karşı tetikte bulunmaya devam etmesi gerektiğini belirten Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Çin temsilcisi Henk Bekedam, Toronto’daki son vakaların, bir vakanın bile gözden kaçması durumunda yeni bir salgının başlayabileceğini gösterdiğini kaydetti. Bekedam, düzenlenen basın toplantısında, şu anki çabaların SARS’ı toplumsal tehdit konumundan çıkarmak üzerinde yoğunlaştığını ifade etti.

ÇİN’DE 2 KİŞİ DAHA ÖLDÜ

Akut solunum yetmezliği sendromundan Çin’de 2 kişi daha öldü. Çin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, son 24 saat içinde ülkede yeni vaka görülmediği belirtildi. Böylece Çin’de 2 gün üst üste yeni SARS vakası teşhis edilmedi. 5300’den fazla SARS vakası görülen Çin’de, 336 kişi SARS’dan öldü.

HONG KONG’DA SARS’A BAĞLI YENİ VAKA YOK

Hong Kong’da akut solunum yetmezliği sendromuna bağlı yeni vaka saptanmadığı bildirildi. Sağlık yetkilileri, daha önce SARS’a yakalanan 77 yaşındaki bir kadının öldüğünü açıklarken, son ölümle ülkede SARS yüzünden ölenlerin sayısının 284’e yükseldiğini belirtti. Hong Kong’da 24 Mayıs’tan bu yana ilk kez yeni vaka bildirilmiyor.

KANADA’DA 2 HEMŞİREYE VİRÜS BULAŞTI

Akut solunum yetmezliği sendromundan Asya dışında ölüm olayı meydana gelen tek yer Toronto’da 2 hemşire bu hastalığa yakalandı. Kanada’nın en büyük şehri Toronto’da bir hastanede çalışan hemşirelere, tedavi gören SARS hastalarına oksijen tüpü takarken virüs bulaştığı bildirildi.

Toronto’da daha önce 32 kişi SARS’dan hayatını kaybetmişti.

DÜNYADA SARS’TAN ÖLÜMLER

Dünyada akut solunum yetmezliği sendromundan ölenlerin sayısı 775’i aştı.

Hastalıktan ölenlerin ülkelere göre dağılımı şöyle:

Çin : 336
Hong Kong : 284
Tayvan : 81
Singapur : 31
Kanada : 32
Vietnam : 5
Malezya : 2
Filipinler : 2
Tayland : 2
Güney Afrika : 1

SARS vakaları:
Çin : 5331
Hong Kong : 1747
Tayvan : 678
Singapur : 206
Kanada : 198
Vietnam : 63
ABD : 65
Filipinler : 12
Dünya genelinde : 8300’den fazla.