VKV AMERİKAN HASTANESİ’NİN ÜCRETSİZ DÜZENLEDİĞİ “DOĞUM ÖNCESİ VE SONRASI EĞİTİM PROGRAMLARI” DEVAM EDİYOR

VKV Amerikan Hastanesi’nin anne-baba adaylarına ve yeni anne-babalara “ücretsiz” olarak düzenlediği Doğum Öncesi ve Sonrası Eğitim Programları, 24 Mayıs 2008 tarihinde yapılacak olan “Doğum Sonrası Eğitim Programı” ile devam ediyor.

VKV Amerikan Hastanesi Doğum Öncesi ve Sonrası Eğitim Programları, anne ve baba adaylarını ve 0-18 ay bebeği olan anne-babaları gebelik ve doğum sürecine ve sonrasına en iyi şekilde hazırlamayı ve bilgilendirmeyi hedefliyor. Amerikan Hastanesi tarafından “ücretsiz” düzenlenen Doğum Öncesi ve Sonrası Eğitim Programları, dünya çapında deneyime sahip uzmanlar tarafından veriliyor.

VKV Amerikan Hastanesi, 1998 yılından bu yana “Bebek Dostu Hastane” statüsünde hizmet vermeye devam ediyor. Anne sütünün teşviki programı çerçevesinde düzenlediği Doğum Öncesi Eğitim Programları, 2002 yılından itibaren, Amerikan Hastanesi doktorları, hemşireleri, Pedagogları, Diyetisyenleri ile Fizik Tedavi uzman ve terapistleri tarafından yürütülüyor.

Amerikan Hastanesi Doğum Öncesi Eğitim Programları, anne adaylarının gebelik haftalarına göre iki programdan oluşuyor.

Doğum Öncesi Eğitim Programı 1

16-24 haftalık gebe anne adayları / Perşembe günleri 17:30-19:30 / 8 hafta

Doğum Öncesi Eğitim Programı 2

24-34 haftalık gebe anne adayları / Çarşamba günleri 17:30-19:30 / 6 hafta

Harika Çoğullar

Cumartesi günleri 09:30-12:30 / 2 ayda bir 2 hafta

Doğum Sonrası Eğitim Programı

0-18 ay bebeği olan aileler / Cumartesi günü 13:30 – 17:30 /Ayda 1 hafta

Doğum öncesi eğitimler

VKV Amerikan Hastanesi’nin ücretsiz olarak sunduğu Doğum Öncesi Eğitim Programları, bebek bekleyen anne ve baba adayları için düzenlenmiş en kapsamlı programdır.

VKV Amerikan Hastanesi’nin eğitim programlarında, dünya çapında deneyime sahip uzman hemşireleri, Anestezistleri, Pediyatri uzmanları, Fizik Tedavi uzmanları, Psikologları ve Diyetisyenleri eğitmen olarak görev alıyor.

Eğitimler, anne adaylarının yaşayabileceği genel sorunlardan, doğum yapılacak hastanenin seçimine, bebekle anne-baba arasında sözsüz iletişimin kurulmasından, doğuma hazırlık, doğum, doğum sonrası kadın sağlığı, cinsellik, bebek bakımı, bebek, anne adayı ve anne beslenmesi, bebek masajına kadar, bir çok alanda anne ve babaları bilgilendirmeyi hedefliyor.

Doğum öncesi eğitime eşleriyle birlikte katılan babalar da anneler kadar bebek bakımında yetkinleşip, bu program sayesinde gerekli tüm becerileri kazanabiliyorlar. “Bebek Bakımı ve Sağlığı” başlığı altında, babaların da bebek bakım becerileri geliştirilerek, bebeğin altının bağlanması, yatış şekilleri, bebek banyosu ve göbek bakımı, bebeklerin giyimi gibi konularında bilgi edinmeleri sağlanıyor.

Harika Çoğullar

İkiz- üçüz bebek bekleyen aileleri, hamilelik sürelerince desteklemek ve onları doğum sonrası bebeklerinin bakımlarına hazırlamak amacıyla, ücretsiz sunulan “Harika Çoğullar Doğum Öncesi Eğitim Programı”nda, VKV Amerikan Hastanesi’nin dünya çapında deneyime sahip Anestezistleri, Pediyatri uzmanları, Psikologları ve uzman hemşireleri eğitmen olarak görev alıyorlar.

Harika Çoğullar Doğum Öncesi Eğitimi

Anne adayları ve annelerin yaşayabileceği genel sorunlar,

Doğum yapılacak hastanenin seçimi,

Çoğul bebek bekleyen annenin beslenmesi ve kilo alımı,

Çoğul hamilelikte artan dinlenme ihtiyacı,

Aktivitelerin düzenlenmesi ve kısıtlamalar,

Çoğul gebeliklerde riskler ve komplikasyonlar,

Doğum öncesi yapılması gereken özel testler,

Çoğullarda duygu durum değişiklikleri,

Prematürelerin özellikleri,

Prematürelerin “yoğun bakım” ya da “özel bakım” ihtiyacı

Erken doğan bebeklerinizin evde bakımı gibi ihtiyaç duyulacak bir çok alanda, anne ve baba adaylarını bilgilendirmeyi hedefliyor.

VKV Amerikan Hastanesi Doğum Öncesi Eğitim Programları’na katılan anne-baba adaylarına program sonunda Katılım Belgesi de veriyor.

Doğum Sonrası Eğitim Programı

Amerikan Hastanesi’nin ücretsiz gerçekleştirdiği, Doğum Öncesi Eğitim Programları’nın devamı niteliğinde olan Doğum SONRASI Eğitim Programı’nda, bebeğin gelişim sürecinde, anne ve babalara yol gösterici olmak ve onlara bu zorlu süreçte destek olmak amaçlanıyor.

0-18 ay arası bebeği olan bütün anne-babalar ile;

Büyüme ve gelişme/Rutin kontroller

Bebeğin duygusal ve zihinsel gelişimi

Bebek bakımı

Bebekte ateş

Bebek Kolik

Bebekte ishal, kabızlık ve kusma

Bebekte uyku bozuklukları

Ek gıdalara geçiş

Oyuncak seçimi

Ev kazaları / bebek güvenliği gibi konuların paylaşılacağı bu programda, Pediatri uzmanları, Psikolog ve uzman hemşireleri eğitim veriyor.

VKV Amerikan Hastanesi Doğum Öncesi ve Sonrası Eğitim Programları hakkında bilgi almak ve kayıt yaptırmak için:

Tel: 0 212 444 3 777 (Dahili 1640 veya 6885)