Genel SağlıkHABERLER

TÜRKİYE’DE “YILDA 20 BİN KADIN” MEME KANSERİNE YAKALANIYOR

Ülkemizde yılda en az 20 bin kişiye meme kanseri tanısı konuluyor ve hastalık ileri evrede tespit ediliyor. Uzmanlar erken teşhisin tedavi başarısını yüzde 90’a çıkarabildiğini önemle vurguluyor. Via Hospital Group ve İSMEK işbirliğinde konunun önemine dikkat çekmek için A’dan Z’ye Meme Sağlığı seminerlerinin ilki yoğun katılımla gerçekleşti…

Çekilişle belirlenen 10 kişiye hediye Check-Up , Ücretsiz Dijital Mamografi Çeki ve Estevia Estetik ilk seans bedava hediye çeklerinin verildiği ; sunuculuğunu İkbal Gürpınar’ın yaptığı seminerde daha önceki yıllarda her 16-17 kadından biri meme kanseri riskiyle karşı karşıya iken günümüzde bu oranın 7-8 kadında birine çıktığı vurgulandı.

KOLTUK ALTI ŞİŞKİNLİKLERE DİKKAT EDİLMELİ!

VİA HOSPİTAL Başhekimi Kadın Hastalıkları Doğum Uzmanı Op.Dr.Serpil ÖZEN; Çocukluktan itibaren cinsel organ memenin tabu olduğu ve konuşulamadığı bir gerçek. Meme oluşumu doğduktan sonra da devam eder. Gebelikte ve emzirmede koltuk altında şişlik hissedilebilir. Emzirme periyodu tamamlandıktan sonra kaybolmazsa muhakkak doktora görünmeniz gerekmektedir. Genelde hastalar meme ağrısı çekiyorum diyorlar. Adet dönemi dışındaki bu ağrılar menopoz dönemindeki bayanlarda oluşur genelde. Ağrı tek bir noktada ise özellikle dikkat edilmesi gerekir.

MEME KANSERİNDE İLK GÖREV KİŞİNİN KENDİSİNDE

Genel Cerrahi Prof.Dr.Tayfun YÜCEL; Meme kanseri ne yazık ki kadınlarda en sık görülen kanser ve akciğer kanserinden sonra en sık ölümle sonuçlanan kanser. Kendi kendine muayene çok önemli. Kanserden değil geç kalmaktan korkun. Meme kanseri hayatımızın içinde. Birincil görev sizde. Memedeki kitlelerin yüzde 90ı kanser değildir hemen paniklemeyin ama mutlaka uzmana başvurmalısınız. Meme kanseri riski ailesinde meme kanseri olanlarda daha fazladır. Genç anne olanlar hiç çocuk doğurmamış olanlar, şişman bayanlar, sık alkol kullananlar meme kanserine daha çabuk yakalanır.

40 YAŞ ÜSTÜ KADINLARA TARAMA YAPILSA “KANSER ORANI %50 DÜŞER”

VİA HOSPİTAL Radyoloji Uzmanı Uzm.Dr.Fatma Hülya CENGİZ; Mamografi meme kanseri tanımlamada kullanılan en etkili yöntemdir. 40 yaş üstü tüm kadınlar mamografik taramaya alınırsa meme kanserinden ölüm oraları yarı yarıya azalır. Ele gelmeyecek çok küçük kitleler mamografi ile tespit edilebiliyor. Mamografi sırasında genel ilaç verilmiyor, radyasyon oranı yok denecek kadar az endişelenmeye gerek yok.

HER 8-9 KADINDAN 1’İ MEME KANSERİ!

VİA HOSPİTAL Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op.Dr. Elif YILMAZ; Dünyada kadınlar arasında en sık görülen kanser tipi meme kanseri. Her 8-9 kadından biri meme kanserine yakalanıyor. Memesi alınan bir kadın kendini çoğu kez eksik hissediyor. Beden algısını yerine getirmek bizim öncelikli işimiz. Kaybedilen meme dokusunu yeniden oluşturuyoruz. Ya kanserli dokunun alınmasıyla aynı anda ya da ilk ameliyattan sonra memenin yeniden yapılması mümkün. Önce ya da sonra olmasında fark yok. Erken evrede bazen sadece cerrahi yöntem bile yeterli olabiliyor.

BİLİNMEZLERİ BİLİNİR KILMALIYIZ

ESTEVİA Estetik Uzman Klinik Psikolog Begüm AKINCI; Hastalığın tanılanma aşamasından hastaya aktarılmasına kadar çok dikkatli olmak gerekiyor. Tedavinin nasıl planlanacağına, hasta yakınlarına da eğitsel bilgilendirme yapılanmalı. Tedavi sonrası nükseder mi endişeleri için de psikolojik destek hizmetleri devam etmeli. Kişi “Neden ben?” diyerek kendine yükleniyor ve belirsiz bir sürecin içine giriyor. Bekleme döneminde umudu kaybetmemek çok önemli. Hekimden alınan sağlıklı ve doğru bilgiler hastaya yol gösterir. Kanser her kişide öncelikle “şok” etkisi yaratır. Bilinmezleri bilinir kılmak bu süreci kolay atlatmanın olmazsa olmazı.