TÜRKİYE DE KALP ÖLDÜRÜYOR

Türk Kalp Vakfı Başkanı Yıldırımakın, Türk Kalp Vakfı tarafından 6-14 Nisan arasında düzenlenen 14. Kalp Haftası’nın resmi açılışı nedeniyle yaptığı açıklamada, Türk Kalp Vakfı olarak her aktivitelerinden önce Atatürk’ün huzuruna çıkarak O’ndan ışık aldıklarını ve minnetlerini sunduklarını söyledi. Daha sonra The Marmara Oteli’nde, haftanın resmi açılış töreni gerçekleştirildi.

İstanbul Valisi Erol Çakır, törende yaptığı konuşmada, gelişmiş ülkelerde sivil toplum örgütlerinin önemine işaret ederek, bunların ülkelerin kalkınmasında ve sivil yapının iyileştirilmesinde önemli fonksiyonlar üstlendiklerini bildirdi. Türkiye’de sivil toplum örgütlerinin ve sağlıklı insan yetiştirmede görev alan sivil toplum kuruluşlarının başında Türk Kalp Vakfı’nın geldiğini anlatan Vali Çakır, kalp ve damar sağlığı gibi önemli bir konuda çalışmalar yapan bu vakfın yanında olunması gerektiğini kaydetti.

Vakıf Başkanı Yıldırımakın da insanlığın en büyük düşmanı olan kalp ve damar hastalıklarının kadın-erkek, zengin-fakir dinlemediğini vurguladı. Bu hastalıkların “dünyanın en büyük meselesi” olduğunu belirten Yıldırımakın, “Türkiye’de ölümlerin yüzde 50’sinden fazlasına kalp ve damar hastalıkları yol açıyor” diye konuştu. Kalp ve damar hastalıklarının aynı zamanda Türkiye’nin kalkınmasını da engellediğini söyleyen Yıldırımakın, bu nedenle nüfusun yüzde 12’sinin kalkınma ve üretime katılamadığını bildirdi.

Yıldırımakın, Türkiye’de bu konuda teknolojinin çok gelişmiş olmasına rağmen, hastaların hala yurtdışına giderek, çok önemli miktarda harcamalar yaptıklarına dikkati çekti. Türkiye’nin son yıllarda yaşadığı doğal ve ekonomik afetlere değinen Yıldırımakın, tüm bu olumsuz şartların kişilerde stresi artırdığını, kalp ve damar hastalıklarının da en büyük düşmanının stres olduğunu söyledi. Çetin Yıldırımakın, “Türkiye’de, son zamanlardaki bu menfi gelişmelerden dolayı kalp ve damar hastalıkları riski arttı” dedi.

Konuşmaların ardından, kalp ile damar hastalıkları konusunda çalışmalarda bulunan ve aynı zamanda vakfın da kuruluşunda yer alan Edip Kürklü anısına düzenlenen “14. Tıp Ödülü”, sahibini buldu.

Türkiye’de modern kardiyolojinin kurucusu olan, Florance Nightingale Hastanesi’nden Prof. Dr. Ümit Aker’e ödülünü, Edip Kürklü’nün eşi Doç. Dr. Sema Kürklü verdi. Törende ayrıca, DSP İstanbul Milletvekili Ahmet Güzel ve İstanbul Valisi Erol Çakır’a, Yıldırımakın tarafından birer plaket sunuldu. İşadamları Sakıp Sabancı ve Vitali Hakko’nun da katıldığı törene, TBMM Başkanı Ömer İzgi ile Başbakan Bülent Ecevit telgraf gönderdiler. İzgi ve Ecevit, telgraflarında, haftanın başarılı geçmesi dileğinde bulundular.