Genel SağlıkHABERLER

TÜRKİYE AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞINDAN SINIFTA KALDI

21 Kasım Ağız ve Diş Sağlığı Haftası sebebiyle gündeme gelen araştırma raporları Türkiye’nin ağız ve diş sağlığı konusunda hala ilerleyemediğini gösterdi. Türk insanının diş hekimine görünme ortalaması yılda 1 bile değilken Avrupa’da bu rakam yılda 5’e ulaşıyor.

İçinde bulunduğumuz 21 Kasım Ağız ve Diş Haftası vesilesiyle Türkiye’nin ağız ve diş sağlığı raporu yeniden gündeme geldi. Dentistanbul Genel Müdürü Dt. Gökhan Yüksel “Bütün çaba ve gelişmelere rağmen ağız ve diş sağlığında Avrupa’nın gerisindeyiz. Rakamlar bu çarpıcı gerçeği açıkça ortaya koyuyor, Türk Dişhekimleri Birliği verilerine göre kişi başı yıllık diş muayenesi oranı Türkiye’de yalnızca 0.9 iken AB ülkeleri ortalamasında bu rakam yılda beş olarak karşımıza çıkıyor” dedi.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan araştırmalar, insanımızın dolgu ve kanal tedavisini bile yaptırmadığını gösteriyor. Gökhan Yüksel “rakamsal olarak ifade edilmesi gerekirse, ihtiyaç duyulan dolgunun %2’si ve kanal tedavisinin ise %6’sı gerçekleşiyor. Ayrıca 35-40 yaş arası her 100 kişiden 89’unun en az bir dişinin eksik” diyor.

İlerliyoruz ama yol çok uzun

Türkiye’de kişi başına düşen yıllık diş macunu tüketiminin son beş yıl içinde artmasına rağmen, 105 gram ile halen gelişmiş ülkelerin gerisinde bulunduğuna dikkat çeken Dt. Gökhan Yüksel, “Rakamın 2002 yılında 65 gram olduğunu da belirtmemizde fayda var” dedi. Nüfus artış oranının, 2005-2009 yılları arasında 7,83 iken dişhekimliği fakültelerindeki öğrenci sayısı artış oranının aynı dönemde 72,88 olmasının önümüzdeki yıllar için umut verici olduğundan bahseden Dt. Gökhan Yüksel konuya “Kişi başına düşen yıllık diş fırçası kullanımının birin altında olması da kat edilmesi gereken epey bir yol olduğunu gösteriyor.” şeklinde yaklaştı.

Kalbi etkileyebiliyor ama önemi bilinmiyor

Ağız ve diş sağlığının önemi ve bunu korumadaki bilincin yetersiz olduğu noktasına da dikkat çeken Dt. Gökhan Yüksel, ağız ve diş bakımının genel sağlığın önemli bir parçası olarak görülmediği ve ikinci planda tutulduğuna değindi. Ağız ve diş sağlığının genel sağlığın ayrılmaz bir parçası olduğunun gerek hekimler, gerek medya aracılığıyla daha sık vurgulanması gerektiğini belirten Dt.Gökhan Yüksel, “Son yıllarda yapılan araştırmalar kalp ve damar hastalıkları ve diyabet ile diş eti hastalıkları arasındaki ilişkiyi aşikâr kıldı. Hatta çok yakın zamanda Tayvanlı bilim adamları tarafından 100.000 kişi üzerinde yapılan ve geniş yankı bulan araştırma, bu konuyu bir kez daha gündeme getirmiş oldu. Tayvanlı bilim adamlarının araştırması sonucunda dişlerin düzenli olarak temizletilmesinin kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltabileceği belirlendi.” dedi. Araştırmaya göre yılda en az 2 kez diş hekimine giderek dişlerini ve diş taşlarını temizletenlerin kalp krizi geçirme riskinin, hiç diş hekimine gitmeyen ya da iki yılda bir kez gidenlerden yüzde 24, beyin kanaması geçirme riski olanlardan ise yüzde 13 az olduğunun tespit edildiğini belirten Dt. Gökhan Yüksel, “Bu ve benzeri araştırmaların artışıyla, ağız ve diş sağlığı ile genel sağlığın bir bütün olarak görülmesi konusunda duyarlılığın artacağını umuyoruz.” dedi.