Genel SağlıkHABERLER

TÜRK BİLİM ADAMININ BÜYÜK BULUŞU

Türk bilimadamlarının, AIDS hastalığına aşı veya tedavi geliştirilmesinde kullanılabilecek yeni bir yöntem bulduğu bildirildi.

Eczacıbaşı İlaç Grubu bilimsel araştırmacılarından Dr. Selçuk Özceada TÜBİTAK Gen Mühendisliği ve Biyoteknoloji Araştırma Enstitüsü ile yaptığı çalışmalarda, HIV enfeksiyonunda yalnızca T hücrelerinin değil, B hücrelerinin de rol oynayabileceğini ortaya koydu.

Özceada, Oslo’da yürüttüğü doktora sonrası çalışmalarda, AIDS hastalığına neden olan HIV virüsünün yüzeyinde bulunan ve insan hücrelerine bağlanarak enfeksiyona neden olan GP120 proteini ile insan antikorlarının bağışıklık sisteminin regülasyonunda rol oynayan değişik bölgeleri arasında moleküler dizi benzerlikleri olduğunu saptadı.

Bu aşamada 1999 yılında Türkiye’ye dönüp Eczacıbaşı’nda çalışmaya başlayan Özceada’nın, bu moleküler benzerliğin HIV enfeksiyonunda rol oynayabileceği hipotezini geliştirdi. Yürütülen ortak araştırmada, HIV ve SIV gp120 proteinlerini tanıyıp bağlanan fare antikorlarının insan antikorlarına da bağlandığı gösterildi. Bu bulgu ışığında HIV enfeksiyonunda T hücresi mekanizmasının yanı sıra B hücrelerinin de rol oynayabileceği sonucuna varıldı.

Söz konusu bulgunun, AIDS’den korunmak için yeni aşı ve AIDS hastalığının tedavisinde yeni yöntemlerin geliştirilmesine yol açması bekleniyor.

Özceada’nın konuya ilişkin çalışmaları, uluslararası çevrelerde tanınan ve kabul gören bilim dergisi Scan J. Immunol’da bu ay yayınlanan yazıda da yer aldı.