TURİSTİK OTELE GIDA LABORATUVARI

Antalya’nın Kemer İlçesi’nde bulunan Merit Limra Oteli’nde kurulan gıda laboratuvarında, yiyecekler müşteriye sunulmadan önce sağlıklı olup olmadığı tahlil ediliyor.

Laboratuvarının sorumlusu olan Kalite Yönetim Temsilcisi Gıda Mühendisi Kürşat Kıratlı, otelde günde 2 bin kişiye 3 öğün yemek verildiğine dikkati çekerek, “Antalya çok sıcak bir yer. Yiyeceklerde bozulma olabiliyor. Gıda laboratuvarında otele giren her türlü yiyecek müşteriye sunulmadan önce tahlil ediliyor” dedi.

Türkiye’de ilk kez bir otel bünyesinde kurulan gıda laboratuvarının sorumlusu olan Kalite Yönetim Temsilcisi Gıda Mühendisi Kürşat Kıratlı, otelde günde 2 bin kişiye 3 öğün yemek verildiğine dikkati çekerek, “Antalya çok sıcak bir yer. Yiyeceklerde bozulma olabiliyor. Gıda laboratuvarında otele giren her türlü yiyecek müşteriye sunulmadan önce tahlil ediliyor” dedi.

YAPILAN ÇALIŞMALAR TURİSTLERE ANLATILIYOR

Et ve süt ürünleri ağırlıklı yiyeceklerden otele teslim anında numuneler alındığına işaret eden Kıratlı, şunları söyledi: “Otele giren yiyeceklerden her gün 20 numune alınarak laboratuvarda tahlil ediliyor. Numuneleri alınan yiyecekler 24-72 saat süre ile depolarda bekletiliyor. Bu süre zarfında tahlil sonuçları çıkıyor. Tahlil sonucu olumlu ise yiyecekler müşteriye sunuluyor. Otelde kalan turistlerle de bilgilendirme toplantıları yapıyoruz. Yapılan çalışmalar turistlere anlatılıyor”.

HİJYEN ÇOK ÖNEMLİ

Kürşat Kıratlı, gıda laboratuvarında yapılan çalışmaların sadece yiyeceklerle sınırlı olmadığını da vurgulayarak, “Laboratuvarda otelin değişik noktalarından alınan havuz, deniz ve içme sularında her gün koli basili ve bir çeşit mikrop olan Staph tahlileri yapılıyor. Ayrıca çalışanların el hijyenine önem veriyoruz” diye konuştu.

Kıratlı, otelde bir ay içinde 80 bin yumurta, 8 ile 10 ton arasında kırmızı et, 5 ile 6 ton arasında tavuk eti, 8 ton süt, bin 500 litre dondurma tüketildiğini sözlerine ekledi.