TÜP BEBEK TEDAVİSİ KANSERE YOL AÇAR MI?

Kadınların sosyal ve iş hayatta daha aktif rol üstlenmeleri evlenme ve annelik yaşının daha geç yıllara ertelenmesine neden olmaktadır. Bu durum günümüzde geçmişe oranla üreme sağlığı konusunda tedavi ihtiyacı duyan çift sayısının artmasına neden olmaktadır. KadıköyŞifa Sağlık Grubu Tüp Bebek Merkezi ekibinde görev yapan Op. Dr. Furkan Kayabaşoğlu ülkemizdeki tüm doğumların %2 – 3’ünün üreme sağlığı tedavilerinin sonucu geliştiğinini belirtti.

Dr. Kayabaşoğlu tüp bebek ile kanser arasındaki ilişkinin sorulması üzerine “Kısırlık tedavisinde kullanılan ilaçlar sıklıkla vücuttaki bazı hormonların düzeylerini arttırarak etki göstermektedir. Kadın genital sistemi kanserlerin oluşmasında da bu hormonların etkisi bilindiği için teorik olarak bu ilaçların kanser riskini arttırabilir.” şeklinde bilgi verdi ve son yıllarda kısırlık ilaçlarının kullanımının rahim, yumurtalık ve meme kanseri üzerine etkilerini inceleyen birçok bilimsel araştırma yayınlanmasına rağmen, literatürün hala çelişkili veriler içerdiğini ve kanserlerin bu ilaçlarla olan ilişkilerinin bilimsel çalışmalarla net olarak ortaya konulamadığını ifade etti.

Hiç hamile kalmamak ve doğum yapmamak da kanser riskini artırıyor!

Teorik olarak ilaç kullanımına bağlı yükselen östrojen hormon seviyelerinin rahim, yumurtalık ve meme kanseri riskini arttırmasının söz konusu olduğunu söyleyen Dr. Furkan Kayabaşoğlu, “Diğer yandan hayatı boyunca hamile kalmamak ve doğum yapmamak da bu kanserler için diğer bir risk faktörüdür. Dolayısıyla ilaç tedavilerinin arttırdığı riskin, hamilelik ve doğum ile dengelendiği düşünülmektedir.” diye de ekledi. “Üstelik kadın genital kanserleri anlık yükselen östrojen hormonundan ziyade devamlı yüksek seyreden ve diğer hormon olan progesteron hormonu ile dengelenmeyen östrojen seviyeleri ile gelişmektedir. Bu nedenle hayat içinde kısa bir süreyi kapsayan tüp bebek tedavilerinin bu riski ne kadar arttıracağı da diğer bir soru işaretidir.” diyen Kayabaşoğlu, ailesinde meme ve yumurtalık kanseri açısından yüksek risk bulunan kadınlarda tedavinin güvenirliği hakkında ciddi kaygılarının olduğu da özellikle belirtti.