TÜBERKÜLOZ CAN ALMAYA DEVAM EDİYOR

Dünyada en yaygın ölümcül bulaşıcı hastalıklardan biri olmaya devam eden tüberkülozdan yılda 3 milyon kişi hayatını kaybediyor.

İzmit Verem Savaş Dispanseri Baştabibi Dr. Mustafa Uzar, halk dilinde verem hastalığı olarak da bilinen tüberkülozun, asıl olarak akciğerlerde yerleşen, fakat kan ve lenf yoluyla tüm vücuda dağılabilen mikrobik, bulaşıcı, süreğen bir hastalık olduğunu söyledi.

Dr. Mustafa Uzar, tüberkülozun, bilinen en eski hastalıklardan biri olduğunu belirterek, “Tüberküloz, 50 yıldır tedavisi mümkün ve üstelik korunabilir bir hastalık olmasına karşın, halen dünyada en yaygın ve ölümcül bulaşıcı hastalıklardan biri olmaya devam etmekte ve yılda 3 milyon kişi bu nedenle hayatını kaybediyor” dedi.

Uzar, şunları kaydetti: “Dünyada yaşayan her üç kişiden birisi tüberküloz mikrobuyla karşılaşmış ve onunla tanışmış durumda. Her yıl 8 milyon kişi tüberküloz hastası oluyor. Verem mikrobu insan vücuduna çeşitli yollardan girebilir. Bu yolların başında, solunum yolları gelir. Hastalık, çoğunlukla veremlinin balgamı veya veremli ineklerin sütü ile bulaşır. Sağlık şartlarına uymamak, aşırı yorgunluk, üzüntü, grip, boğmaca, kızamık veya şeker hastalığı vücudun direncini kaybetmesine ve hastalığın ihtimalinin artmasına neden olur. Sinsi ve yavaş ilerleyen bu hastalık ani ve gürültülü olarak ortaya çıkmaz. Hastalar genellikle aylardır devam ede gelen halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, hafif ateş, geceleri terleme gibi yakınmalarla hekime başvurur. Zamanla bunlara öksürük ve balgam çıkarma da eklenir. Bu tür şikayetleri olan hastaların mutlaka konunun uzmanı bir hekim tarafından muayene edilmesi gerekir.”

Uzar, sigara içen, alkolik, beslenmesi bozuk, kötü yaşam koşullarına sahip kişilerde ve başta akciğer hastalığı, şeker hastalığı, bazı kan hastalıkları, AIDS ve böbrek hastalıkları gibi süreğen hastalığı olan kişilerde verem hastalığının görülmesinin daha yüksek olduğunu sözlerine ekledi.