Genel SağlıkHABERLER

TRAFİK KURALLARINA BAŞKALDIRI

Trafik Kurallarına Başkaldırı

Selçuk Üniversitesi Kazaları Araştırma Önleme ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ömer Halis Tombaklar, yurdun dört bir yanında meydana gelen kazalarda ölenlerin sayısının, savaş, terör ve anarşi boyutunu çoktan gerilerde bıraktığını belirterek, “Ne yazık ki bu savaşta ölen de yaralanan da öldüren de bizim insanımız. Bunlar için tüm ulus gözyaşı döküyor” dedi.

Türkiye’de trafik terörünün önüne geçilebilmesi için bazı önemli düzenlemelere ihtiyaç olduğunu dile getiren Prof. Dr. Tombaklar, “Sürücülerin her 5 yılda bir 10 saatlik zorunlu eğitime tabi tutularak ehliyetlerinin yenilenmesi gerekir. Konunun üzerinde önemle durulması için Trafik mahkemeleri kurularak, aktif hale getirilmelidir” diye konuştu. Prof. Dr. Tombaklar, yapılması gereken düzenlemeleri şöyle anlattı: “Tüm Otobüs, kamyon ve minibüs sürücüleri, en az 20 saatlik zorunlu eğitim seminerinden geçirilmelidir. Trafik eğitimine ağırlık verilmeli, cezalar caydırıcı olmalı ve sürücünün ehliyetinin alınması konusundaki uygulamalara işlerlik kazandırılmalıdır. Trafik mahkemelerinin yanında, üniversitelerde trafik mühendisliği bölümleri, araştırma merkezleri, sürücü ve trafik meslek yüksekokulları açılmalıdır. Trafik dersleri ilköğretim okullarında haftada bir saatten az olmamak kaydıyla liselerde zorunlu, üniversitelerde ise seçmeli olmalıdır.”

Trafik kazaları ve can kayıplarının ulaşımda “demir kalkan” olarak bilinen demiryollarının yaygınlaştırılması ile önlenebileceğini vurgulayan Prof. Dr. Tombaklar, “Ülkemizde ulaşımın yüzde 85’i karayolları üzerinden yapılıyor. Artık demiryollarının inşasına ağırlık verilmelidir” diye konuştu.

Avrupa yol ağına 2010 yılına kadar tahsis edilen 410 milyar Euro ödeneğin yüzde 80’inin demiryollarının yapım ve bakımı için kullanılacağını anlatan Prof. Dr. Tombaklar, Türkiye’de de süratle demiryolu taşımacılığına yönelik çalışmalar yapılması gerektiğini, aksi halde karayollarındaki trajedinin uzun yıllar izlenmeye devam edileceğini sözlerine ekledi.