Genel SağlıkHABERLER

TİRYAKİLİK: “AĞIR ÇEKİM İNTİHAR”

Dünyada 8 saniyede 1 can alan, yılda 4 milyon kişinin ölümüne neden olan ve her 10 erişkinden birinin katili sayılan sigarayı bırakmak için başka gerekçeye ihtiyacınız var mı?

Faturası çok ağır

Türkiye’de ise her yıl 100 bin kişi sigara ile ilişkili hastalıklar nedeniyle hayatını kaybediyor. 25 yıl sonra ise sigaradan kaynaklanan ölümler nedeniyle 365 günde 10 milyon mezar kazılacak.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Türkiye genelinde 18 yaş üzeri nüfusun 13 milyonunun sigara içtiği tahmin ediliyor.

Türkiye’de her yıl 100 bin kişi sigara ile ilişkili hastalıklar nedeniyle hayatını kaybederken, dünya genelinde bu sayı 4 milyona ulaşıyor. 25 yıl sonra ise sigaradan kaynaklanan ölümler nedeniyle 365 günde 10 milyon mezar kazılacak.

Sigaraya başlayanların yüzde 90’ını 11-19 yaş grubu oluştururken, Türkiye’de bu rakam 9-10’lu yaşlara kadar iniyor. Türkiye’de her gün 3 bin çocuk ve genç sigaraya başlıyor, her yıl 1 milyon çocuk bu tuzağa düşüyor.

Uzmanlarca, “ağır çekim intihar” olarak nitelenen sigaranın dumanında, fare zehri, güve kovucu, bütangazı gibi 4 binden fazla zararlı kimyasal madde bulunuyor.

Tiryakiliğe “Elveda” Diyeceklere Öneriler
İşte Sağlık Bakanlığı’ndan sigarayı bırakmak için öneriler:
– Bırakma gününü izleyen ilk başarılı günün, ilk başarılı haftanın ve ilk başarılı ayın sonunda kendinize ödül verin.
– Bırakma günü öncesi son sigaranızı içtikten sonra, evde bulunan sigara, sigara paketi, çakmak, küllük gibi nesneleri atın.
– Zaman zaman sigara içme isteği hissettiğinizde, sigarayı kendi kararınızla bıraktığınızı hatırlayın.
– 3-5 dakika süren içme isteği dalgaları geldiğinde, üzerine bırakma nedenlerinizi kaydettiğiniz kağıdı okuyun.
– Dikkatinizi başka şeylere yöneltmeye çalışın, yerinizden kalkıp gezinin, meyve suyu veya su için.
– Derin nefes egzersizleri yapın, önce içinizden 8’e kadar sayarak derin bir nefes alın, daha sonra içinizden 4’e kadar sayarak nefesinizi tutun, sonra yine içinizden 8’e kadar sayarak nefesinizi yavaş yavaş verin. Bu egzersizi birkaç dakika sürdürün.
– Ellerinizi ve zihninizi meşgul edecek yeni uğraşlar bulun.
– Sigara içme isteği uyandıracak arkadaş çevresi ve ortamlarından bir süre uzak kalın.
– Düzenli spor yapın.
– Sizi strese sokabilecek kişilerden uzak durun. Her olayda mutlu olacak pozitif bir yön arayın.

Bıraktıktan Sonra…

Yeni Bir Yaşama “Merhaba”

Sigarayı bıraktıktan sonra dakika dakika vücutta yaşanan çarpıcı değişiklikler şöyle:

– 20 dakika sonra, kan basıncı ve nabız normale döner. El ve ayak kan dolaşımı düzelir.
– 8 saat sonra, kan oksijen düzeyi normale döner. Kalp krizi geçirme riski azalır.
– 24 saat sonra, vücut karbonmonoksitten arınır.
– 48 saat sonra, kan nikotin düzeyi azalır. Tat ve koku duyusu artar. Peptik ülserli hastaların tedaviye verdikleri cevap artar.
– 72 saat sonra, solunum yollarının gevşemesi sonucu nefes alıp verme rahatlar. Solunum yolları fonksiyon görmeye başladığı için kendi kendini temizlemeye çalışır. Enerji düzeyi artar.
– 2-12 hafta sonra, tüm vücuttaki dolaşım düzelir. Solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma riski azalır. Yürürken yorulma ve tıkanma daha az görülür.
– 3-9 ay sonra, öksürük, kısa aralıklarla nefes alıp verme ve hırıltılı ya da ıslık sesli soluk alıp verme gibi solunum yolu problemleri düzelir. Akciğer fonksiyonları yüzde 5 ila 10 artar.
– 12 ay sonra, koroner kalp hastalığı riski yarı yarıya azalır.
– 12-36 ay sonra, mesane kanseri riski yüzde 50 azalır.
– 5 yıl sonra, kalp krizi geçirme riski ve yemek borusu, ağız boşluğu kanserleri gibi hastalıkların riski yüzde 50 azalır.
– 10-15 yıl sonra, kalp krizi geçirme riski tamamen ortadan kalkar ve içmeyenlerle aynı seviyeye iner. Akciğer kanseri riski, sigara içenlere göre yüzde 50 azalır.