Genel SağlıkHABERLER

TEKRARLAYAN DÜŞÜKLERDE BEBEK SAHİBİ OLAN ANNELERİN SAYISI ARTIYOR

Arka arkaya iki düşük yapan gebelerde, tekrarlayan düşükler pek çok anne adayını hayal kırıklığına uğratıyor. Bu problemi yaşayan hastalar üzerinde yapılan incelemeler de rahim içerisinde herhangi bir probleme rastlanmazken, bu sorunun genellikle döllenmiş yumurtanın genetik olarak kusurlu olmasından kaynaklandığı ortaya çıktı.

Bununla birlikte son yıllarda gelişen tıp teknolojisiyle birlikte tekrarlayan düşük hastalarına yeni tedavi yaklaşımları uygulanmaya başladı. Eurofertil Medikal Direktörü Dr. Hakan Özörnek, genetik olarak kusursuz embriyoları seçerek yaptıkları tüp bebek tedavisi ile tekrarlayan düşük yaşayan hastalarının çoğunun bebek sahibi olmalarını sağladıklarını ifade ederek, “Tekrarlayan düşüklerde bebek sahibi olan annelerin sayısı arttı” dedi.

Çocuk sahibi olmak için gün sayan gebe bir anne adayı, tekrarlayan düşük problemiyle karşı karşıya kaldığında büyük bir hayal kırıklığına uğruyabiliyor. Ortalama her beş gebelikten birinin düşükle bittiği göz önüne alındığında, arka arkaya iki kere düşük yapan hastalar için tekrarlayan düşük olgusu ortaya çıkıyor. Bu durumun sebebinin ortaya çıkması için pek çok test yapıldığını belirten Eurofertil Tüp Bebek Merkezi Medikal Direktörü Dr. Özörnek, “Tekrarlayan düşük hastalarında genetik inceleme, lupus antikoagülen, anti kardiyopilin antikorları, tiroid hormonları ve prolaktin gibi kan testlerinin yanı sıra sulu ultrason veya histeroskopi gibi rahim içini incelediğimiz bazı testler yapıyoruz. Ancak hastaların %75’inde herhangi bir sebep bulamıyoruz. Sebebi bulunamayan tekrarlayan düşük olgularının çoğunda döllenmiş yumurtanın genetik olarak kusurlu olduğu düşünülmektedir” dedi.

Tekrarlayan düşükler için yeni yöntem

Geçen yıl İspanya’nın Valencia şehrinde gerçekleştirilen 1. Biomarker Tüp Bebek ve Üreme Konferansı’nda dünyanın dört bir yanından gelen tüp bebek uzmanları ile birlikte tekrarlayan düşüklerle ilgili yeni tedavi yaklaşımlarını ortaya koyduklarını ifade eden Dr. Özörnek, şöyle konuştu: “Normalde rahim kusurlu yumurtayı kabul etmez ve gebelik hiç oluşmaz. Ancak tekrarlayan düşük hastalarında en son ortaya atılan düşünceye göre embriyo kalitesi kötü de olsa genetik açıdan kusurlu da olsa rahim gebeliğe izin veriyor ancak daha sonra gelişim durduğu için gebelik düşükle sonuçlanıyor.”

Tekrarlayan düşük hastalarında embriyo kötü bile olsa rahim gebeliği kabul ettiği ve belirli bir süre sona düşük yaşandığı için hastalara daha sağlıklı bir embriyo naklederek bu sorunun önüne geçiliyor. Sunulan yeni tedavi olanağı ile düşüklerin önüne geçmek için en sağlıklı embriyonun seçilip transfer edildiğini belirten Dr. Hakan Özörnek, tedavinin detaylarını şöyle sıraladı: “Tüp bebek tedavisi ile elde ettiğimiz embriyoları önce Embriyoskop ile gelişimleri açısından 24 saat boyunca sürekli olarak izliyoruz, değerlendiriyor ve en iyi gelişen embriyoları seçiyoruz. Bundan sonraki aşamada seçilmiş olan embriyolar 24 sure dediğimiz ve insan hüzresinde bulunan 46 kromozomun tamamını inceleyen genetik bir teste tabi tutuluyor ve bu testin sonunda genetik açıdan kusursuz ve gelişimi en ideal olan embriyo anne adayının rahmine yerleştiriliyor.”

Başarı oranı arttı

Tekrarlayan düşük hastalarının tedavisine yönelik ortaya konulan bu yeni tedavi yaklaşımının başarılı olduğuna dikkati çeken Dr. Özörnek, bu tedaviyi uygulayan tekrarlayan düşük hastalarının pek çoğunun bebeklerini sağlıklı bir şekilde kucaklarına aldıklarını belirtti.