TEKNOLOJİ KABUSUNUZ OLMASIN

Gün geçtikçe artan göz rahatsızlıklarını tetikleyen faktörler arasında ne yazık ki teknoloji geliyor.

Veni Vidi Göz Hastanesi doktorlarından Op. Dr. özer Kavalcıoğlu günün büyük bir bölümünü bilgisayar başında geçirmek zorunda kalan ofis çalışanlarının gözlerini bilgisayarın olumsuz etkilerinden nasıl koruyacaklarına dair önemli açıklamalarda bulunuyor.
Teknoloji artık hayatın vazgeçilmezlerinden biri oldu. Sosyal ve iş yaşamında büyük kolaylıklar sağlayan teknolojinin ne yazık ki sağlık üzerinde birçok olumsuz etkileri bulunuyor. özellikle ofis çalışanlarının olmazsa olmazı bilgisayarlar, göz sağlığını ciddi oranda tehdit ediyor. öyle ki bilgisayara yanlış şekilde bakmak, hatta ofisin yanlış aydınlatılması bile gözde kalıcı hasarlara sebep olabiliyor. Göz rahatsızlıklarının görülme sıklığının her geçen gün daha da arttığını belirten Op. Dr. özer Kavalcıoğlu, “Bilgisayar başında geçirilen sürenin uzaması ve ofis içinde karşılaşılan olumsuz etkenler kalıcı göz hasarlarına davetiye çıkartabiliyor.” derken, en sık karşılaşılan sorunların başında ise göz kuruluğu, gözlerde yanma, görmede bulanıklık, göz kızarıklığı, ışığa karşı hassasiyet gibi sağlık problemlerinin geldiğini belirtiyor.
Bilgisayar başında bunlara dikkat edin!
çoğu zaman dikkate alınmayan baş ağrılarının da göz problemlerinden kaynaklanabileceğini belirten Op. Dr. özer Kavalcıoğlu, ofis çalışanlarına şu uyarılarda bulunuyor:
1- Belirli periyodlarda mutlaka uzman bir hekim tarafından göz muayenesinden geçilmeli ve her yıl, göz muayenesi tekrarlanmalıdır.
2- Aydınlatma göz sağlığı için çok önemlidir. Bu yüzden ofislerin aşırı parlak şekilde aydınlatılmamaları gerekir. Mümkünse monitör, pencerenin yan tarafından konumlandırılmalıdır.
3- LCD ekranlar, gözleri daha az yorar ve genellikle yansıma engelleyici yüzeyleri olur. Bu sebeple monitörün LCD ekranla değiştirilmesinde yarar vardır.
4- Bilgisayar ekranının parlaklığı ve kontrastı doğru ayarlanmalıdır. Ekranın parlaklığı, ofisin aydınlatmasıyla hemen hemen eşit olmalıdır.
5- Göz kuruluğuna karşı önlem almak için göz kırpmak çok önemlidir. 20 dakikada bir gözleri yavaşça kapatıp açmak ve gün içerisinde bu işlemi 10 kez yapmak çok önemlidir. çünkü bu şekilde gözler nemli kalabilir.
6- Sürekli bilgisayar ekranına bakmak, odaklanma problemi yaratır. Bunu önlemek için her 20 dakikada bir ekrana değil, oda içindeki en uzak nesneye belli bir süre bakmak gerekir. Uzağa bakmak, göz içindeki odaklanma kaslarını rahatlatarak yorgunluğu azaltır.
7- Bilgisayar kullanırken sandalyeye doğru şekilde oturmak bile göz sağlığını önemli ölçüde etkiliyor. Bilgisayar yaklaşık 50-60 cm uzaklıkta ve göz seviyesinin biraz aşağısında konumlandırılmalıdır.
8- Bilgisayar başında rahatça çalışabilmek için kişinin kendisine uygun numaralı bir bilgisayar gözlüğü kullanması oldukça faydalıdır. Bu özel bir gözlük türü olduğundan, özellikle araba kullanırken takılmamasına dikkat edilmelidir.