Genel SağlıkHABERLER

TATİLDE ÇOCUKLARI BİLGİSAYARDAN KURTARIP AÇIK HAVAYA ÇIKARIN

Okul stresini atmanın en iyi yolu sanal ortamdan çıkıp nefes almak

Okul dönemi boyunca her gün belirli bir düzen içinde yaşamak, dersleri dikkatli dinlemek, düzenli ödev yapmak, zamanında uyumak ve zamanında uyanıp okula hazırlanmak çocuklarda stres birikimine neden oluyor. Bayındır İçerenköy Hastanesi’nden Uzman Psikolog Nilüfer Erkin tatilin bu sorumluluklardan kurtulmak, stresin azalması ve buna bağlı olarak ruh sağlığının korunması anlamına geldiğini ve ebeveynlerin bunu göz ardı etmemesi gerektiğini vurguladı. Erkin, ebeveynlere tatilde çocukları TV ve bilgisayardan kurtarıp açık havaya çıkarmalarını önerdi.

Erkin, çocuğun dersleri ile ilgili problemleri tatile taşınmasının, karne notları beklenenden düşük ise tatil boyunca çocuğa sürekli hatırlatılarak baskı yapılmasının çocuğun psikolojisini olumsuz etkileyeceğini belirterek, “ Tatil dönemi boyunca çocuğun gününü planlarken ödev ve tekrar yapmanın yanı sıra eğlenme ve dinlenme aktivitelerini de planlamak anne-babaların sorumluluğudur” dedi. Çalışan anne-babaların çocukları tatil günlerini bir aile yakını veya bir bakıcı ile geçiriyor olsa da çocuğun günü iyi planlanması gerektiğini belirten Erkin, “Gün içerisinde sorumluluklar için daha az, eğlence için daha fazla zaman ayrılarak çocuğun sıkılmasına engel olabilir ve psikolojisini pozitif yönde etkileyebiliriz” dedi.

Açık havada hareketli oyunlar oynanması önemli

Şehirlerde çocukların dört duvar arasında televizyon ve bilgisayarla bağımlısı olarak yetiştiğini belirten Erkin, “Çocukların ev dışında yaşıtlarıyla beraber top oynamak, ip atlamak, bisiklete binmek, kay kaya yapmak, paten kaymak gibi hareketli oyunlar oynamasını sağlamak onların fiziksel ve zihinsel gelişimleri açısından son derece önemli, sosyalleşmelerini sağlamak içinde iyi bir fırsat” dedi.

Ev içerisinde de eğlenmek mümkün

Çocuğun arkadaşlarını eve davet ederek veya evde çocukla ilgilenen yetişkin ile birlikte yemek yapmak, kelime oyunu oynamak, bulmaca çözmek, yap-boz yapmak iyi seçenekler olabilir. Özellikle evde bulunan materyaller ile yapılabilen ve yaratıcılığı destekleyen bazı etkinliklerin anlatıldığı kitaplardan edinmek ve birlikte bunları uygulamak çocuğun çok hoşuna gidecektir.

Sorumluluk kazandırmak ve davranış değişikliği sağlamak için uygun zaman

Çocuğa bazı sorumlulukları kazandırmak ve problem yaşanılan bazı davranışları değiştirmek için de tatil uygun zamandır. Okul stresi olmadığından ve daha fazla eğlenebildiğinden çocuğun kendisinden beklenenleri yapabilmek için enerjisi ve isteği daha fazla olacaktır. Ebeveynler bu konuda planlı bir şekilde gerektiğinde uzman desteği de alarak pozitif kazanım sağlayabilirler.

Çocuk tatil ihtiyacı karşılandığında bir sonraki eğitim yılına dinlenmiş ve hevesli bir şekilde başlayacaktır.