SÜT İÇMEYEN ÇOCUKLAR DAHA KÜÇÜK KEMİK YAPISINA SAHİP

Süt içmeyen çocukların daha fazla kolalı içecek ve meyve sularına yönelerek daha fazla kalori aldıkları ve bu yüzden fazla kilolu olabildikleri belirtildi.

Yeni Zelanda’da yapılan bir araştırmada, süt içmeyen çocukların daha kısa boylu, daha küçük kemik yapısına sahip oldukları ve vücutlarındaki mineral yoğunluğunun daha az olduğu saptandı.

Sütün çocuklar için temel mineral, vitamin, enerji ve protein kaynağı olduğunu belirten uzmanlar, süt içmeyen çocuklarda bu durumun, ailenin alışkanlığından ileri gelebildiğini belirttiler.

Uzmanlar, düzenli süt içen 200 ve yeterli süt içmeyen, yaş ortalaması 6 olan deneklerin mineral yoğunluğu, kemik ve iskelet ölçüsü ile boy uzunluğunu gözledi. Süt içmeyen çocukların hemen hepsinin sağlıklı, yüzde 15-30’unun ise fazla kilolu veya şişman olduğu belirlendi. Ayrıca yeterli süt içmeyen çocukların süt içen çocuklara göre daha kısa boylu, daha küçük kemik yapısına sahip oldukları ve vücutlarındaki mineral yoğunluğunun daha az olduğu saptandı. Yeterli süt içmeyen 50 denek arasında sadece 4’ünün yeterince kalsiyuma sahip oldukları, diğerlerinin ise vücutlarında yeterli kalsiyum bulunmadığı gözlendi. Bu guruptan 10 çocukta ise ön kolda kırık meydana gelmiş olduğu, çocukların yüzde 78’inin aile fertlerinde de süt içme alışkanlığı bulunmadığı belirlendi

Süt içmeyen çocukların daha fazla kolalı içecek ve meyve sularına yönelerek daha fazla kalori aldıkları ve bu yüzden fazla kilolu olabildikleri belirtildi.

Araştırma raporu, American Journal of Clinical Nutrition adlı dergide yer aldı.