SUSUZLUĞU ÖNLEMEK İÇİN SAHURDA ZEYTİN YİYİN

Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Yüksel Ateş uyarıyor: “Ramazan’da hastanelik olmayın”

Ramazan’da ertesi gün çok acıkılacağı endişesiyle kontrolsüz yemek ve su içmek hastanelik ediyor. Söğütözü Bayındır Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Yüksel Ateş, “Sahurda yenilecek 4-5 zeytin, gün boyu susuzluğu önleyebilir” diyor.

Yaz aylarına denk gelen Ramazanlar, sağlık konusunda dikkat edilmesi gereken hususları artırıyor. Aşırı yemek yeme ya da kontrolsüz soğuk su içme birçok kişinin ishal ve kusma şikayetleri ile hastanelerin acil servislerine başvurmasına yol açıyor. Söğütözü Bayındır Hastanesi’nden Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Yüksel Ateş, Ramazan ayını iftar sofralarında özen gösterilecek bir iki düzenleme ile daha rahat geçirmenin mümkün olduğunu belirterek, çeşitli uyarılarda bulunuyor.

Dr. Ateş’in verdiği bilgilere göre, Ramazan ayında hastaneye başvurma nedenleri arasında iftar sonrası aşırı şişkinlik ve reflü şikayeti ilk sırada yer alıyor. Safra kesesinde taş olanlar şiddetli kolik ağrıları ile acil servise başvuruyor. Öte yandan sıcak yaz günlerinde aşırı susayan ve iftarda kontrolsüzce soğuk su içenler de ishal ve kusma şikayetiyle hastaneye gidiyor.

Vücudun, iftar ve sahur arası normal miktarda tüketim ile su dengesini ayarladığına işaret eden Dr. Ateş, çok önemli bir konuya da değiniyor: “Unutulmaması gerekiyor ki, su vücutta tuz ile birlikte tutuluyor. Yani sahurda 4-5 zeytin ya da tuzlu gıda tüketmek ve çay içmek, gün boyu susuzluğu önleyebilir. Böylece sindirim sistemi de rahatlamış olur”

SAĞLIKLI RAMAZAN İÇİN ÖNERİLER

Düzenli ilaç kullananların muhakkak sahura kalkması gerektiğini söyleyen Dr. Yüksel Ateş, sindirimi rahatlatmak için sindirimi rahatlatacak önerilerini de şöyle sıralıyor:

Yemeğinizi iftar ve sahur arasına paylaştırın. Ara öğünler oluşturun. Mutlaka sahura kalkın.

Reflüsü, gastriti olanlar sahurda mutlaka asit baskılayıcı ilaç kullanmalı. Mümkünse sahur yemeğinden sonra biraz daha uyanık kalınmalı.

Spastik kolon rahatsızlığına açlık iyi gelir. Kabızlık varsa mutlaka bol su ve sebze tüketilmeli, yürüyüşler yapılmalı.

Sigara içenler önce yemek yemeli. Çünkü kan şekeri düşük olduğunda sigara içilmesi ani spazmlara yol açabiliyor. Günlük içilen sigara miktarının en fazla üçte biri içilmeli.

Yağlı gıdalar özellikle uzun açlıktan sonra pankreatite sebep olabilir.

Sindirimi kolaylaştırmak için öğüne mutlaka çorba ile başlanmalı. Az yağlı gıdalar tercih edilmeli. Ayrıca yemekten iki saat sonra yapılacak yürüyüş de sindirimi rahatlatır.

KİMLER ORUÇ TUTMAMALI?

Dr. Yüksel Ateş, sağlık sorunu nedeniyle oruç tutmaması gereken hasta grubu hakkında da şunları söylüyor:

“Aktif ülseri olanlar midede kanama meydana gelebileceği için oruç tutmamalı. Mide ameliyatı geçirenler, ameliyatla midesinin bir kısmı alınanlar, yeterli beslenemeyeceği için kan şekerlerinde ani düşme görülebilir. Bu da bayılmaya yol açabilir. Karaciğer hastalığı bulunanlar, sirozu olanlar, diyabet hastaları ve kronik böbrek yetmezliği çekenler de oruç tutmaması gerekenler arasında.”