Genel SağlıkHABERLER

SUDA BOĞULMADA İLK YARDIM ÖNERİLERİ

Boğulmakta olan kişiye ilk önce can yeleği, can simi gibi batmaz bir cisim veya yüzme aracı atılması gerekiyor.

Yazın bunaltan sıcağında serinlemek amacıyla deniz ve göllere girenlerin sayısının çoğalmasıyla birlikte boğulma olayları da sıklıkla yaşanırken, bu tür olaylara karşı ilkyardımın iyi bilinmesi ise hayat kurtarabiliyor.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, suda boğulma olaylarında ilkyardımın önemini vurgulayarak, “Suda boğulmakta olan kişiye yapılması gereken ilk şey, can yeleği, can simidi gibi batmaz bir cisim veya yüzme aracı atılmasıdır. Bunlar yoksa uzun bir sopa, kayık küreği gibi araçlarla da yardım edilebilir” dedi.

Yüzerek can kurtarma yöntemlerini bilmeyenlerin suya atlayarak kazazedeleri kurtarma çalışmalarının çok yanlış olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Küçükusta, su yutmuş kişilerin sudan çıkarılır çıkarılmaz yapılması gerekenleri ise şöyle sıraladı:

Ağzındaki takma dişler veya yabancı cisimler derhal çıkarılmalı, boğazındaki salgılar temizlenmeli.

Başı iyice arkaya yatırılarak, alt çenesi iki elle kavranıp geriye doğru çekilmeli. (Ensenin altına katlanmış giysiler konabilir.)

Bir el kazazedenin alnına, diğer elin işaret ve baş parmakları burnu kapatacak şekilde yerleştirilmeli. Kurtarıcı, derin nefes aldıktan sonra dudaklarını kazazedenin dudaklarına bitiştirerek güçlü bir nefes vermeli. Soluk verilmesinin ardından, kazazedenin soluk vermesini sağlamak için ağzı açık tutulmalı.

Bu işlem 2 kere tekrarlandıktan sonra, göğüs kafesine bastırılarak kalp masajına başlanmalı. Kurtarıcı kazazedenin yanı başına diz çökerek, bir el göğüs kemiğinin alt bölümüne, öteki el ise sırtına yerleştirilmeli. Göğüs kemiği üzerine omuz ile vücudun ağırlığı gelecek ve 30-40 kilogramlık bir güç oluşturacak şekilde güçle bastırılıp, sonra hızla bırakılmalı.

Akciğerlere dolan suyun boşaltılmasına çalışılarak zaman kaybedilmemeli, derhal yapay solunuma başlanmalı.

Kazazedeyi baş aşağı getirerek çıkarılan suyun çoğu ise akciğerlerden değil mideden gelir.

Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, solunum ve kan dolaşımı düzelmeden kazazedeyi hastaneye taşımanın da yanlışlığına işaret ederek, taşıma sırasında yapay solunum ve kalp masajı imkanı varsa hemen hastaneye kaldırılmasının ise uygun olduğunu bildirdi.

Suya dalma sırasındaki kazalara bağlı olarak boyun omurlarında kırık veya kayma olabileceğinin unutulmaması gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Küçükusta, suya yüksekten düşenlerde karaciğer ve dalak yırtılmaları olabildiğine de dikkat çekti.