Genel SağlıkHABERLER

SU VE ŞEKERSİZ SAKIZ ÇÜRÜĞÜ AZALTIYOR

Meyve suları, kek, kurabiye, şekerleme, sütlü tatlılar, sert kıvamlı şekerler, karamel, gofret, çikolata, gibi yiyecekler dişlerde çürük oluşturma riskini artırıyor. Acıbadem Ankara Hastanesi Dişhekimi Dt. Ezgi Malalı Çilingir, tatlı yedikten sonra su içmenin ve peynir yemenin, şekerin ve ortaya çıkan asidin zararlı etkilerini önleyerek çürük riskini azalttığını söyledi. Dt. Çilingir, öğünlerden sonra ve ara öğünlerde şekersiz ciklet çiğnemenin de çürük riskini azaltan bir etki yarattığını belirtti.

Süt, ayran ve peynirin tüketilmesi sayesinde, ağız ortamındaki tükürük içerdiği kalsiyum, flor ve fosfor ile çürüğe karşı doğal bir savunma sağlıyor. Şekersiz cikletlerin çiğnenmesi de tükürük akışını hızlandırdığından çürüğe karşı koruyucu özellik taşıyor. Öğün sonrasında, öğün aralarında şekerli besinler tüketildikten hemen sonra 15-20 dakika ciklet çiğnenmesi, dişler üzerindeki yapışkan yiyecek birikintilerini uzaklaştırarak çürükten koruyucu etki yapıyor.

ÖĞÜNLERDEN SONRA ŞEKERSİZ CİKLET ÇİĞNEYİN

Vücudun şeker ihtiyacının meyve ve sebze tüketerek karışlanmasını öneren Dişhekimi Dt.Ezgi Malalı Çilinigir, şunları söyledi: “Sert ve lifli besinleri, yumuşak ve yapışkanlara tercih edelim. Rafine gıdalar yerine; kepekli ekmek gibi işlenmemiş ürünlerin kullanılması ağız ve diş sağlığı açısından daha faydalıdır.”

Ülkemizde süt ve ayran tüketiminin yılda yüzde 15-25 seviyesinde olmasına karşın, çay ve kolalı içeceklerin tüketiminin yüzde 50’lerde olduğuna değinen Dt. Çilingir, diş çürüklerini önlemede alınacak önlemleri şöyle sıraladı:

* Yemek aralarında çikolata, gofret, bisküvi, şekerleme ve kolalı içecekleri tüketmemeye özen gösterin

* Şekerli yiyecek ve içeklerin yerine süt , yoğurt, ayran, yumurta, elma, havuç gibi gıdaları tercih edin

* Dişlerinizi günde en az iki defa fırçalayın; diş ipi kullanın

* Ara öğünlerde şekerli gıdalar ve içecekler tüketiyorsanız, besinlerden sonra su ile ağzınızı çalkalayın

* Öğünlerden sonra ve öğün aralarında şekersiz ciklet çiğneyin

* Dişlerinizde hiç sorun olmasa bile yılda iki kez dişhekimine kontrole gidin

FIRÇALARKEN ÇOCUKLARA ÖRNEK OLUN

Acıbadem Ankara Hastanesi Diş Hekimi Dt. Ezgi Malalı Çilinigir, süt dişlerinin dış yapısının yumuşak olması nedeniyle, çocuklarda çürüklerin hızlı ilerlediğine dikkati çekterek, çocuklara diş fırçalama alışkanlığını kazandırmak için anne – babaları örnek olması gerektiğini bildirdi.

BİBERON ÇÜRÜĞÜNE DİKKAT!!!

Bebeğin sütü severek içmesi için sütün içine şeker koymanın ve emziğin lokum ve şekerli yapışkan gıdalara batırılmasının yanlış olduğunu belirten Dt. Çilingir, şöyle konuştu: “Çocuklar bu şekerli biberon ve emzikle uyuduklarında, biberon çürüğü oluşuyor. Ayrıca çocuklarda süt dişleri 2 yaşında tamamlanıyor, 20 tane diş oluyor. Çocuğun ilk süt dişi çıktığı andan itibaren ebeveynlerin çocuğunun dişlerini fırçalaması gerekiyor. 3 yaşına kadar macunsuz olacak şekilde, 3 yaşından sonra da çocuklara özel üretilmiş diş macunlarıyla fırçalama yapılmalıdır…”