Genel SağlıkHABERLER

SU HAKKINDA HERŞEY!

Bebeklerin ilk öğrendiği kelimelerden biri… Kimi ‘‘Bu’’ derdi ona, kimi ‘‘Fo’’… Şimdi ismini de doğru söylüyoruz, günde 8 bardak içilmesi gerektiğini de… İşte ‘‘Su’’ ve bedenimize getirdiği yararlar …

Bir günde ne kadar su içmeli?
İnsan vücudunda dönen (alınan ve kaybedilen) günlük su miktarı 1,5-2 litre civarında. Bir insanın, bir gün içinde en az idrarla dışarı attığı su kadar sıvı tüketmesi gerekiyor. Aksi taktirde, vücutta az su tüketmenin yarattığı olumsuzluklar ve bu durumun yol açacağı bazı kronik hastalıklar baş gösterebiliyor.

Suyun fazlası zararlı mı?

Suyun fazlasından kesinlikle bir zarar gelmiyor. Ama susuzluk çok ciddi rahatsızlıklar doğurabiliyor.

Pet şişelerde satılan sular sağlıklı mı?

En büyük tartışma konularından biri, bu suların sağlıklı olup olmadığı. Bu şişelerin üretiminde kullanılan madde, birçok uçucu maddeyi açığa çıkarıyor. Tabii şişenin içine su doldurulduğunda bu maddeler su içinde eriyor. Ancak taşıması kolay olduğundan pet şişelerde satılan suları hepimiz kullanıyoruz.

Spor yaparken su içmeli mi?

Egzersiz anında vücuttaki su oranı azalıyor. Bu yüzden de bu oranın su içilerek dengelenmesi gerekiyor. Eğer denge sağlanmazsa, vücut yorgun ve bitkin düşüyor. Ancak uzmanlar egzersiz esnasında, suyu birden bire değil, periyodik olarak yavaş yavaş içmeyi öneriyor.

Su içerek zayıflanır mı?

Suyun içindeki minerallerin zayıflamaya yardımcı olduğu yadsınmaz bir gerçek. Yemekten önce alınan su, açlığı bir miktar azaltıyor. Ancak yine de sağlıklı zayıflamak için bir diyetisyene başvurmalı ve spor yapmalısınız.

Neden su içmeliyiz?

1 Çünkü su, vücut ısısının düzenlenmesini sağlıyor.

2 Derinin nemlenmesinde, toksitlerin atılmasında ve vücudun zararlı maddelerden arınmasında etkin rol oynuyor.

3 Böbreklerin çalışmasını kolaylaştırıyor.

4 Çözücü gücüyle vitaminleri ve mineralleri taşıyarak, vücutta çözülmesini sağlıyor.

5 Kayganlık veren bir madde olması nedeniyle, birçok organın gerektiği şekilde çalışmasına yardımcı oluyor.