Genel SağlıkHABERLER

SPOR YAP, DEPRESYONDAN KURTUL

Toplumsal yaşantının önemli bir parçası durumuna gelen spor, yalnızca yaşam kalitesini yükseltmekle kalmayıp, depresyon üzerinde de tedavi edici etkisi bulunuyor.

Toplumsal yaşantının önemli bir parçası durumuna gelen sporun, yalnızca yaşam kalitesini yükseltmekle kalmayıp, depresyon üzerinde detedavi edici etkisi olduğu belirtildi.

Uzmanların tavsiyesi, “Spor yap, depresyondan kurtul.” Düzenli egzersiz, depresyonun yanısıra alkol kullanımı, kızgınlık, baş ağrısı ve gerginliği azaltıyor.

Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Dr. Ziya Koruç, “Egzersizin depresyon tedavisindeki yeri ve etkileri” adlı araştırmasında, düzenli olarak yapılan egzersizin depresyon üzerinde azaltıcı etkisi olduğunu bildirdi.

Yalnızlık, sevilen bir kişinin kaybı, işinden olma, aile içi geçimsizlikler ve sınavdan düşük not alma gibi durumlarda oluşabilen ve “duygusal çöküntü” olarak tanımlanan depresyon, düzenli, bilinçlive uzman gözetiminde yapılan egzersizlerle büyük ölçüde azalabiliyor.

“SAVAŞMA SPOR YAP”

Bunun yanısıra egzersiz yapan insanlarda, alkol kullanımı, kızgınlık, kaygı, baş ağrısı, fobiler, stres ve gerginlikte düşüş yaşanırken, bu kişilerin düşmanlık hislerinde bile azalma görülüyor.

Egzersize başlayan ve sürdürenler, daha atılgan, kendine güvenen, bağımsız ve popüler oluyor.

Ayrıca spor yapan insanların cinsel tatminlerinde ve zihinsel faaliyetlerinde de artış gözlendiği araştırmada vurgulandı.